آسیب‌پذیری‌های تراشه‌های اینتل مشخص شد | نخبه ها
خدمات مرکز


آسیب‌پذیری‌های تراشه‌های اینتل مشخص شد
news-image


مرکز ماهر نسبت به کشف آسیب‌پذیری‌ مهمی که همه‌ پردازنده‌های سخت افزاری را تحت تاثیر قرار داده هشدار داد.
مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه‌ای جزئیات فنی آسیب‌پذیری‌هایی که به‌تازگی روی تراشه‌های اینتل پدیدار شده‌اند منتشر کرد. بررسی ها نشان می‌دهد که این آسیب‌پذیری‌ها همه‌ پردازنده‌های مهم از جمله AMD، ARM و Intel را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

این آسیب‌پذیری‌های سخت‌افزاری به دو حمله به نام‌های Meltdown (CVE-۲۰۱۷-۵۷۵۴)  و Spectre (CVE-۲۰۱۷-۵۷۵۳ , CVE-۲۰۱۷-۵۷۱۵)  دسته‌بندی شده‌اند که می‌توانند به مهاجمان امکان سرقت داده‌های حساس را که در حال حاضر روی کامپیوتر پردازش شده‌اند، بدهند.

گزارش‌های کاملی که اخیرا راجع به آسیب‌پذیری‌های تراشه‌های اینتل منتشر شده است نشان می‌دهد که همه‌ پردازنده‌های مدرن از سال ۱۹۹۵ تحت تاثیر این آسیب‌پذیری‌ها قرار دارند. این آسیب‌پذیری‌ها به صورت بالقوه همه‌ CPUهای مهم، شامل AMD، ARM و Intel را تحت تاثیر قرار می‌دهد و بنابراین همه‌ رایانه‌های شخصی، لپ‌تاپ‌ها، تبلت‌ها و تلفن‌های هوشمند را صرف نظر از سازنده یا سیستم‌عامل تهدید می‌کند.

هردوی این حملات از یک ویژگی در تراشه‌ها به نام «speculative execution» استفاده می‌کنند که تکنیکی است که توسط بیشتر CPUهای مدرن برای بهینه‌سازی عملکرد استفاده می‌شود.

اولین مشکل یعنی Meltdown، به مهاجم این امکان را می‌دهد که نه تنها حافظه‌ کرنل (حافظه هسته اصلی کامپیوتر) بلکه کل حافظه‌ فیزیکی ماشین هدف را بخواند. Meltdown از اجرای احتمالی (speculative execution) برای شکستن ایزوله‌سازی بین برنامه‌های کاربر و سیستم‌عامل استفاده می‌کند و به هر برنامه امکان دسترسی به همه‌ حافظه‌ سیستم از جمله حافظه‌ اختصاصی به کرنل را می‌دهد. تقریباً همه‌ لپ‌تاپ‌ها، رایانه‌ها و کامپیوترهای ابری تحت تاثیر Meltdown قرار دارند.

حمله‌ Spectre نیز می‌تواند برای افشای اطلاعات از کرنل به برنامه‌های کاربر و همچنین از hypervisor های مجازی‌سازی به سیستم‌های مهمان استفاده شود.

منبع خبر:سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
نگاهی به تفاوت جنسیتی در میزان طول عمر

مطالعات پژوهشگران دانشگاه دوک آمریکا بر اساس آنالیز اطلاعات 250 ساله از 7 گروه مختلف جمعیتی نشان


news-image
حفاظت از مغز مادر با ژن جنین پسر

تحقیقات نشان می دهد که ژن مذکر احتمالا در دوران بارداری یک جنین پسر


news-image
آشنایی با یکی از قدیمی ترین مخترعین ایران

منصور حضرتی از اعضای فعال حامی نخبگان که با همت والا و پشتکار خویش موفق به ثبت چندین اختراع در حوزه های متفاوت بوده است.