کمربند مرگ کره زمین را احاطه میکند | نخبه ها
خدمات مرکز


کمربند مرگ کره زمین را احاطه میکند
news-image


ه گفته محققان، اکوسیستم آبی جهان به‌واسطه دخالت‌ها و اقدامات انسانی رو به نابودی است. آن‌ها علت این واقعه را کاهش اکسیژن در اقیانوس‌ها می‌دانند. واقعه‌ای که پیامد آن برای زمین، تشکیل «کمربند مرگ» است.
مطالعات اخیر محققان که در نشریه ساینس (Sience) به چاپ رسیده است، نشان می‌دهد که آمار اقیانوس‌های کره زمین که میزان اکسیژن در آن‌ها صفر است، ظرف مدت 50 سال گذشته، 4 برابر شده است. علاوه بر آن از سال 1950 تاکنون، تعداد قسمت‌های کم‌اکسیژن آب‌های جهان به 10 برابر افزایش پیدا کرده است و باتوجه به روند افزایش گرمایش جهانی، این پیشروی ادامه‌دار خواهد بود. تغییرات آب و هوایی و پدیده گرمایش زمین در روند کاهش اکسیژن آب‌های آزاد تاثیرگذار است، چراکه هرچه اقیانوس‌ها گرم‌تر باشند، اکسیژن کمتری دارند.

 

اهمیت اکسیژن آب

مسئله اکسیژن اقیانوس‌های جهان از آن جهت موضوعی جدی و حیاتی است که علاوه بر حفظ اکوسیستم‌های آبی، به تأمین حجم بسیار بزرگی از اکسیژن سیاره زمین نیز کمک می‌کند. مسئله‌ای که راجع به آن کمتر صحبت می‌شود و شاید به اندازه‌ای که لازم است، جدی گرفته نمی‌شود.

رایج است که در بحث سلامت آب‌های جهان، به دو بحران آلودگی پلاستیکی و سفید شدن مرجان‌ها بیشتر از سایر مشکلات پرداخته شود، درصورتی‌که معضل کاهش میزان اکسیژن آب‌ها به‌عنوان موضوعی کمتر شناخته‌شده، اگر بیشتر از موارد دیگر خطرناک نباشد، کمتر نیست.

با کاهش اکسیژن آب دریاها و اقیانوس‌ها، حیات و زیست دریایی مختل می‌شود و به‌تدریج رو به نابودی می‌رود. اتفاق تلخی که در حال حاضر نیز در قسمت‌های زیادی از آب‌های جهان ازجمله «خلیج مکزیک» و «خلیج چساپیک» در قاره آمریکا رخ داده است.

«مناطق مرده» Dead Zones نام اصطلاحیِ این نواحی نابودشده و ازدست‌رفته است که به‌خوبی حکایتگر انقراض آبزیان و جانداران دریایی این مناطق و چیرگی مرگ بر آن‌ها است.

منبع خبر:سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
غرفه شبکه محصول سالم در ایران آگروفود 2018 برپا شد

غرفه شبکه محصول سالم در ایران آگروفود 2018 با حمایت ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی هشتم تا یازدهم تیرماه برپا شد.


news-image
فراخوان مقاله سومین جشنواره علوم و فناوری سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی اعلام ...

سومین جشنواره ملی و کنگره بین‌المللی علوم و فناوری سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی که به همت ستاد توسعه فناوری‌های سلول ...


news-image
نوجوانی که از سیب‌ زمینی برق تولید می کند

یک جوان مخترع بامیانی در ابتکاری جدید موفق به تولید برق از سیب‌زمینی شده است.