فضانوردان در معرض تب فضایی | نخبه ها
خدمات مرکز


فضانوردان در معرض تب فضایی
news-image


پژوهشگران آلمانی در تحقیقات خود دریافته اند، فضانوردان زمانی که در معرض شرایط بی وزنی قرار می گیرند، با افزایش دمای بدن روبرو می شوند. این تب فضایی (space fever) حتی در زمانی که بدن در حالت استراحت قرار دارد، ادامه پیدا می کند.
بررسی های انجام شده قبل و بعد از سفر به ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) حاکی از آن است که این افزایش دمای بدن به سرعت روی نمی دهد، بلکه در طی یک دوره چند ماهه و همزمان با سازگار شدن بدن با زندگی در شرایط بدون گرانش اتفاق می افتد.  

تحقیقات صورت گرفته توسط پژوهشگران دانشگاه پزشکی برلین (آلمان) نشان می دهد، پس از گذشت حدود 2.5 اقامت در فضا، دمای بدن فضانوردان به طور منظم به 40 درجه سانتیگراد می رسد؛ در زمان استراحت کامل، دمای بدن حدود یک درجه کمتر از حالت طبیعی و در حدود 37 درجه سانتیگراد است.

هانس کریستیان گونگا (Hanns-Christian Gunga)، یکی از پژوهشگران این مطالعه بیان داشت: فناوری جدیدی را توسعه دادیم که یک حسگر دمایی سطح پوست را با حسگر شار حرارتی ترکیب کرده و قادر به اندازه گیری تغییرات جزئی در دمای خون شریانی است.  

این مطالعه بخشی از تلاش مستمر برای بررسی چگونگی مقابله با تأثیرات سفرهای فضایی طولانی و شرایط بی وزنی بر دمای بدن انسان (CBT) محسوب می شود.

با استفاده از حسگرهای فوق حساس جدید که بر روی پیشانی فضانوردان نصب شد، پژوهشگران توانستند تغییرات دمای بدن 11 فضانورد را 90 روز قبل از سفر به فضا، در طول اقامت در ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) و 30 روز پس از بازگشت به زمین اندازه گیری کنند.

دمای بدن انسان (CBT) در شرایط میکروگرانشی سریعتر از زمین افزایش پیدا می کند، چراکه محیط فضا با عوامل کلیدی که دمای بدن را تنظیم می کنند، در تداخل است.

منبع خبر:سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
سیستم دکتر من

حامد ‌قاسمی عضو موسسه حامی نوابغ جوان با همت و تفکری خلاق سیستم دکتر من را به ثبت رساند.


news-image
نشست خبری جشنوارۀ رویش خلیج‌فارس برگزار شد

رئیس بنیاد نخبگان استان هرمزگان گفت: هدف از برگزاری جشنواره رویش رونق بخشیدن


news-image
دانش‌بنیان‌ها به قرقیزستان می‌روند

آسیای مرکزی با محوریت کشور مسلمان‌نشین قرقیزستان، میزبان زیست‌بوم فناوری و نوآوری کشورمان می‌شود. هیاتی تجاری و فناور در ...