باید به سمت شهروند هوشمند حرکت کنیم | نخبه ها
خدمات مرکز


باید به سمت شهروند هوشمند حرکت کنیم
news-image


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری؛ مهدی فقیهی دبیر ستاد توسعه فناوری اطلاعات، ارتباطات و فضای مجازی معاونت علمی در نخستین کنگره جهانی فناوری‌های هوشمند 2018 ، تنها راه‌حل توسعه شهر هوشمند، را پرداختن به اکوسیستم استارتاپی در کشور خواند و گفت: در مسیر حرکت به سمت شهر هوشمند ، شهرداری‌ها، نهادهای بزرگ و حتی اپراتورها تنها می‌توانند به‌عنوان تهیه  یک زیرساخت وارد عمل شوند و راه‌کار اصلی  توسعه شهر هوشمند،  تنها درگرو توسعه استارت آپ های شهر هوشمند است.  

فقیهی بابیان اینکه محیط زندگی ما می‌بایست متناسب با تحول دیجیتال باشد اظهار کرد: بحث حرکت به سمت شهر هوشمند در حال حاضر به‌عنوان یک‌ترند جدید در دنیا مطرح است و بحث حمل‌ونقل یکی دیگر از ابعاد است که باید به سمت هوشمندی برود، بحث اقتصاد و شهروند هوشمند هم بسیار مهم است.
وی در ادامه با اشاره به ایفاگری نقش مردم در این چرخه افزود:  مردم هم باید خودشان را توانمند کند و غیرازاینکه کنش پذیر هستند کنش گر هم باشند و با اقداماتی که انجام می‌دهند تحولات را در شهرشان ایجاد کنند،  لذا برای این تحولات نیازمند محیط جدید و اکوسیستم هستیم راهکار توسعه شهر هوشمند توسعه استار تاپ‌های شهر هوشمند است.
دبیر ستاد توسعه فناوری اطلاعات، ارتباطات و فضای مجازی معاونت علمی در ادامه با اشاره به نقش دولت در اکوسیستم استارت اپی بیان کرد: در فضای توسعه‌ای‌ می‌بایست ایده‌ها و استارت آپ های فعال شناسایی شود تا درنهایت بتوانند به  بازار خود را در فضای رقابتی دست یابند و در این مسیر   و دولت در نقش صرفاً تسهیل‌کننده می‌تواند وارد شود، به این منظور که اگر دولت فضای کاری را باز کند مردم خودشان راه را باز می‌کنند و درنهایت مشارکت مردم هم بیشتر شود.

منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
برگزاری نخستین همایش بین المللی دانشگاه سبز

برگزاری نخستین همایش بین المللی دانشگاه سبز با حمایت ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی


news-image
نوار نقاله هیدرولیک خودرو

داوود بداقی عضو موسسه حامی نوابغ جوان(حامی نخبگان) برای نخستین بار موفق به ابداع نوار نقاله هیدرولیک خودرو گردید.


news-image
حل مسایل جامعه کانون توجه شركت‌هاي دانش‌بنيان قرار گرفته است

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری گفت: باید پژوهش‌ها به سمت تولید فناوری‌هایی با رویکرد حل مسایل جامعه حرکت کند. این جهت‌گ ...