سیستم ثبت سیگنال‌های عصبی از سطح مغز ساخته شد | نخبه ها
خدمات مرکز


سیستم ثبت سیگنال‌های عصبی از سطح مغز ساخته شد
news-image


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، امیر مسعود سوداگر عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی اظهار کرد: در اجرای این طرح تحقیقاتی یک سیستم ثبت هشت کاناله "الکتروکورتیکوگرافیم" برای برقراری ارتباط با سیستم عصبی طراحی و ساخته شد که از این فناوری  می توان برای ثبت فعالیت های برون غشایی مغز استفاده کرد.
این محقق درباره اهداف اجرای این طرح پژوهشی گفت: طراحی و ساخت سیستمی که بتواند برای ثبت سیگنال های الکتروکورتیکوگرام مورد استفاده پژوهشگران علوم اعصاب قرار گیرد و نیز تربیت پژوهشگرانی برای نمونه سازی این نوع سامانه ها در کشور دو هدف عمده از اجرای این طرح تحقیقاتی است. 
سوداگر ادامه داد: گروه های پژوهشی حوزه علوم اعصاب  و علوم شناختی که به نحوی به آزمایشهای بالینی و رفتاری می پردازند از کاربران اصلی این سامانه ها به شمار می آیند. نتایج اولیه اجرای این طرح تحقیقاتی با انجام آزمایش بر روی حیوانات آزمایشگاهی  با موفقیت همراه بوده و تلاش می شود با انجام تغییراتی در سیستم، دامنه استفاده از آن در حوزه های پژوهشی علوم شناختی گسترش یابد. 

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی  نقش ستاد علوم شناختی در فراهم آوردن بستر لازم برای شبکه سازی و برقراری ارتباط میان متخصصان در حوزه های مکمل علوم و فناوری های شناختی را بسیار مهم و حیاتی دانست و ابراز کرد: یکی از وجوه مهم این طرح، توسعه فن آوری داخلی و بومی سازی آن در بعضی بخش های سیستم ثبت سیگنال های عصبی از سطح مغز بود که خوشبختانه با حمایت های همه جانبه ستاد علوم شناختی نیز با موفقیت به انجام رسید. 

منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
کاهش آلودگی هوای خانه با فناوری پلاسمای سرد

محققان دانشگاه لیورپول در حال توسعه دستگاهی هستند که از فناوری پلاسمای سرد برای مقابله با مشکل مواد حساسیت‌زای


news-image
مرکز پردازش سریع حوزه هوایی راه‌اندازی شد

دبیر ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان هوایی و هوانوردی معاونت علمی، گفت: ستاد از راه اندازی مرکز پردازش سریع حوزه هو ...


news-image
کسب رتبه دوم ایران در بخش ناوبری فضایی در منطقه

رییس مرکز ملی فضایی ایران گفت: کسب رتبه دوم ایران در منطقه در بخش ناوبری