ترایپوفوبیا یک ترس واقعی نیست | نخبه ها
خدمات مرکز


ترایپوفوبیا یک ترس واقعی نیست
news-image


محققان دانشگاه اموری (آمریکا) عنوان می کنند، ترایپوفوبیا بیش از آنکه ناشی از ترس از سوراخ های کوچک و نامتقارن باشد، ریشه در حالتی از نفرت و انزجار دارد.
حدود 16 درصد افراد از نوعی ترس غیرمنطقی از سوراخ های کوچک رنج می برند. این نوع ترس اصطلاحا ترایپوفوبیا (trypophobia) گفته می شود. ترایپوفوبیا در راهنمای تشخیصی و آماری اختلال‌ های روانی (DSM) جای ندارد. برخی کارشناسان بر این باورند که این اختلال اساسا در دسته ترس ها جای نمی گیرد.

پیش از این محققان دانشگاه کنت با انجام مطالعه ای دریافته بودند، الگویی از حفره ها - مانند غلاف دایره ای شکل نیلوفر آبی یا حفره های لانه زنبوری، باعث ایجاد حالت برانگیختگی در افراد مبتلا به ترایپوفوبیا می شوند، چراکه تداعی کننده بیماری های عفونی یا عفونت انگلی هستند.

محققان دانشگاه اموری با انجام مطالعه ای، پاسخ ترس در زمان مشاهده سوراخ های کوچک و نامتقارن را مورد بررسی قرار دادند.

استفاده از تصاویر موجودات خطرناک، یک روش متداول و موثر برای سنجش پاسخ ترس محسوب می شود. در این مطالعه، 60 تصویر شامل 20 تصویر موجودات خطرناک، 20 تصویر مربوط به محرک های ترایپوفوبیا مانند غلاف نیلوفر آبی و 20 تصویر کنترلی به افراد مبتلا به ترایپوفوبیا نشان داده شد.

به گفته ولادیسلاو ایسنبرگ (Vladislav Ayzenberg)، محقق ارشد این مطالعه، ویژگی های بصری می توانند اطلاعات زیادی در اختیار شما قرار دهند. این نشانه های بصری امکان نتیجه گیری فوری و واکنش سریع نسبت به خطر را فراهم می کنند.

منبع خبر:سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
مطالعه ژن‌های دخیل در هومئوستازی یونی در گیاه آرابیدوپسیس

نقش مهم CTL1 در همئوستازی و رشد گیاهان کشف شد


news-image
تشخیص زمان بر مبنای سایه نور خورشید چگونه ممکن می‌شود

حرکت سایه‌ها در نور خورشید نشان از پدیده‌ای بسیار مهم دارد، پدیده‌ای پیچیده که درک آن توسط انسان‌ها هزاران سال به طول ان ...


news-image
نخستین شناور چند منظوره فولادی به آب انداخته شد

اولین شناور چندمنظوره (Multicat) فولادی که به همت مهندسان و صنعتگران ایرانی ساخته‌شده است با وزنی