ترایپوفوبیا یک ترس واقعی نیست | نخبه ها
خدمات مرکز


ترایپوفوبیا یک ترس واقعی نیست
news-image


محققان دانشگاه اموری (آمریکا) عنوان می کنند، ترایپوفوبیا بیش از آنکه ناشی از ترس از سوراخ های کوچک و نامتقارن باشد، ریشه در حالتی از نفرت و انزجار دارد.
حدود 16 درصد افراد از نوعی ترس غیرمنطقی از سوراخ های کوچک رنج می برند. این نوع ترس اصطلاحا ترایپوفوبیا (trypophobia) گفته می شود. ترایپوفوبیا در راهنمای تشخیصی و آماری اختلال‌ های روانی (DSM) جای ندارد. برخی کارشناسان بر این باورند که این اختلال اساسا در دسته ترس ها جای نمی گیرد.

پیش از این محققان دانشگاه کنت با انجام مطالعه ای دریافته بودند، الگویی از حفره ها - مانند غلاف دایره ای شکل نیلوفر آبی یا حفره های لانه زنبوری، باعث ایجاد حالت برانگیختگی در افراد مبتلا به ترایپوفوبیا می شوند، چراکه تداعی کننده بیماری های عفونی یا عفونت انگلی هستند.

محققان دانشگاه اموری با انجام مطالعه ای، پاسخ ترس در زمان مشاهده سوراخ های کوچک و نامتقارن را مورد بررسی قرار دادند.

استفاده از تصاویر موجودات خطرناک، یک روش متداول و موثر برای سنجش پاسخ ترس محسوب می شود. در این مطالعه، 60 تصویر شامل 20 تصویر موجودات خطرناک، 20 تصویر مربوط به محرک های ترایپوفوبیا مانند غلاف نیلوفر آبی و 20 تصویر کنترلی به افراد مبتلا به ترایپوفوبیا نشان داده شد.

به گفته ولادیسلاو ایسنبرگ (Vladislav Ayzenberg)، محقق ارشد این مطالعه، ویژگی های بصری می توانند اطلاعات زیادی در اختیار شما قرار دهند. این نشانه های بصری امکان نتیجه گیری فوری و واکنش سریع نسبت به خطر را فراهم می کنند.

منبع خبر:سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
راه حلی برای هک نشدن رایانه ها یافت نشد

هک شدن رایانه ها مشکلی است که تاکنون راه حل قطعی برای آن یافت نشده


news-image
آزمایش پهپادهای زیردریایی در نروژ

مسئولان نروژی در حال برنامه‌ریزی برای آزمایش پهپادهای زیردریایی هستند که آب‌های عمیق


news-image
اکوسیستم استارتاپی در حوزه‌‌های مسأله محور و اولویت‌‌دار کشور نقش‌‌آفرینی می‌کند

معاون سیاست‌گذاری و توسعه معاونت علمی نقطه عطف دوره جدید فعالیت استارتاپی کشور را مسئله محور بودن آن دانست و گفت: جامعه ...