ترایپوفوبیا یک ترس واقعی نیست | نخبه ها
خدمات مرکز


ترایپوفوبیا یک ترس واقعی نیست
news-image


محققان دانشگاه اموری (آمریکا) عنوان می کنند، ترایپوفوبیا بیش از آنکه ناشی از ترس از سوراخ های کوچک و نامتقارن باشد، ریشه در حالتی از نفرت و انزجار دارد.
حدود 16 درصد افراد از نوعی ترس غیرمنطقی از سوراخ های کوچک رنج می برند. این نوع ترس اصطلاحا ترایپوفوبیا (trypophobia) گفته می شود. ترایپوفوبیا در راهنمای تشخیصی و آماری اختلال‌ های روانی (DSM) جای ندارد. برخی کارشناسان بر این باورند که این اختلال اساسا در دسته ترس ها جای نمی گیرد.

پیش از این محققان دانشگاه کنت با انجام مطالعه ای دریافته بودند، الگویی از حفره ها - مانند غلاف دایره ای شکل نیلوفر آبی یا حفره های لانه زنبوری، باعث ایجاد حالت برانگیختگی در افراد مبتلا به ترایپوفوبیا می شوند، چراکه تداعی کننده بیماری های عفونی یا عفونت انگلی هستند.

محققان دانشگاه اموری با انجام مطالعه ای، پاسخ ترس در زمان مشاهده سوراخ های کوچک و نامتقارن را مورد بررسی قرار دادند.

استفاده از تصاویر موجودات خطرناک، یک روش متداول و موثر برای سنجش پاسخ ترس محسوب می شود. در این مطالعه، 60 تصویر شامل 20 تصویر موجودات خطرناک، 20 تصویر مربوط به محرک های ترایپوفوبیا مانند غلاف نیلوفر آبی و 20 تصویر کنترلی به افراد مبتلا به ترایپوفوبیا نشان داده شد.

به گفته ولادیسلاو ایسنبرگ (Vladislav Ayzenberg)، محقق ارشد این مطالعه، ویژگی های بصری می توانند اطلاعات زیادی در اختیار شما قرار دهند. این نشانه های بصری امکان نتیجه گیری فوری و واکنش سریع نسبت به خطر را فراهم می کنند.

منبع خبر:سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
پردازش ویزا به تعویق افتاد و نگرانی‌ها برای جابه‌جایی‌ دانشجویان بین‌المللی افزا ...

یکی از بزرگ‌ترین مقاصد مهاجرتی دانشجویان بین‌المللی به علت محدودیت‌های پردازش ویزا با چالش‌های فراوانی روبه‌رو است.


news-image
توسعه همکاری‌های علمی در قالب برگزاری کارگاه‌های تخصصی

دانشگاه صنعتی امیرکبیر در راستای توسعه همکاری‌های علمی با اساتید خارجی در مهرماه سال جاری اقدام به برگزاری کارگاه‌های تخ ...


news-image
با ارزش‌ترین زیست بوم آبی جهان کجاست

از قرن‌ها پیش تاکنون، مجاورت با دریاها و رودخانه‌های بزرگ به دلیل وجود آب برای زندگی و کشاورزی و همچنین ایجاد امکان تجار ...