چراغ هایی که با زباله روشن می شوند | نخبه ها
خدمات مرکز


چراغ هایی که با زباله روشن می شوند
news-image


زباله منبع مهمی برای تولید انرژی محسوب می شود. پروژه های تولید برق از زباله علاوه بر تأمین نیاز برق خانوارها، صدها فرصت شغلی نیز ایجاد می کنند.
محمدحسین مقیمی، استاندار تهران روز گذشته در جلسه کارگروه آلودگی هوای تهران عنوان کرد: ۳۵۰۰ تن از مجموع ۸۰۰۰ تن زباله تولیدی در تهران باید سوزانده و تبدیل به برق شود.

استاندار تهران در عین حال خاطر نشان کرد: پسماندسوزی در سطح شهر تهران خلاف قانون است و هیچ کس حق ندارد در هیچ جای شهر، پسماند را بسوزاند. اگر قرار باشد پسماندسوزی در جایی صورت گیرد، حتما باید این کار به تایید محیط زیست برسد. پسماندسوزی حتما باید خارج از حریم شهر باشد.

تولید برق از زباله، یکی از راه های مدیریت پسماند 

در مدیریت پسماند، چندین مرحله جداسازی و بازیافت انجام می گیرد؛ اما در نهایت، زباله هایی باقی می مانند که قابل بازیافت نیستند. این زباله ها باید در کوره های زباله سوز، سوزانده شوند و در طی این فرآیند، گاز متان آزاد می شود؛ از این گاز برای تولید برق استفاده می‌ شود.

اردیبهشت سال 95، کارخانه تولید برق از پسماند به روش هاضم در منطقه 4 تهران به بهره برداری رسید که توان تولید 2 مگاوات برق را دارد.

از هر ۱۰۰ تن زباله، يک مگاوات برق توليد می شود و ظرفيتی که در کارخانه هاضم وجود دارد، ۲ مگاوات برق است که می تواند برق ۳۰ هزار لامپ ۱۰۰ واتی - معادل برق مصرفی ۵۰۰ خانوار - را تأمین کند.

سوئد، واردکننده زباله برای تولید برق

شاید بتوان کشور سوئد را یکی از موفق ترین کشورهای جهان در زمینه بازیافت زباله عنوان کرد. درحالیکه در سال 1975 تنها 38 درصد زباله های خانگی این کشور بازیافت می شدند، این میزان درحال حاضر به 99 درصد افزایش یافته است؛ درحقیقت شاهد یک انقلاب بزرگ در چرخه بازیافت پسماند در سوئد هستیم.

نخستین کارخانه زباله سوزی سوئد در سال 1904 راه اندازی شد و درحال حاضر، 32 کارخانه در سراسر این کشور با سوزاندن زباله، برق تولید می کنند.

منبع خبر:سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
برپایی کارگاه تخصصی کارآفرینی با رویکرد صادرات و واردات

کارگاه تخصصی کارآفرینی با رویکرد صادرات و واردات با همکاری بنیاد نخبگان استان گلستان و اتاق بازرگانی استان برپا شد.


news-image
ربات انسان نمایی که کنترل می شود

یک شرکت خودروسازی ربات انسان نمایی در ابعاد واقعی ساخته که با کمک شبکه اینترنت «۵جی» و یک اپراتور انسانی از راه دور کنتر ...


news-image
ابزاری که با ردیابی ارتعاشات صوتی، حرکات دست را تشخیص می دهد

گروهی از پژوهشگران آمریکایی، نوعی ابزار پوشیدنی ابداع کرده‌اند که می‌تواند با ردیابی ارتعاشات صوتی، حرکات دست را تشخیص د ...