پردازش تلفیقی داده‌ها درتصویربرداری مغز امکان‌پذیر شد | نخبه ها
خدمات مرکز


پردازش تلفیقی داده‌ها درتصویربرداری مغز امکان‌پذیر شد
news-image


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، غلامعلی حسین زاده عضو هیات علمی  دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران و مجری این طرح تحقیقاتی تحت حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی اظهار کرد: این روش، بر روی داده‏های واقعی از بیماران مبتلا به  اسکیزوفرنی و افراد سالم مورد بررسی قرار گرفته است.

وی ادامه داد: در این طرح پژوهشی یک روش دارای چند متغیر برای تلفیق تصاویر اناتومی و داده های کارکردی حالت استراحت توسعه یافته و بر مبنای همبستگی کانونی بین داده های می تواند مناطقی از مغز که بر اثر بیماری دارای تغییرات شده  را مشخص کرد. 

حسین زاده همچنین بیان کرد: تصویربرداری کارکردی تشدید مغناطیسی، تصویربرداری تانسور انتشار، و تصویربرداری اناتومی  نمونه های از مدالیته های مختلف تصویربرداری مغز و اعصاب هستند و هر مدالیته می تواند بخشی از تغییرات در ساختار و کارکرد مغز در اثر بیماری های مغزی (مانند اسکیزوفرنی و یا الزایمر) را آشکار نماید و در قسمتی از معاینه استفاده شود. 

به گفته وی، کارآیی روش پیشنهادی توسط داده‏های شبیه‏سازی شده مورد بررسی قرار گرفته و نشان می دهد که روش پیشنهادی نسبت به شیوه های موجود در تشخیص الگوی شبیه‏سازی شده (از تغییرات ساختاری و کارکردی در اثر بیماری)دارای دقت بیشتری  است .

این محقق بیان کرد: همچنین روش داده محور چند مدالیته پیشنهادی می تواند برای بررسی های کمی و معاینه دقیق اثرات ناشی از بیماری های مغزی مورد استفاده قرار گیرد و بویژه انکه در تشخیص های زودهنگام بر سلامت جامعه تاثیر بسیار مثبتی داشته باشد..  

عضو هیات علمی دانشگاه تهران خاطر نشان کرد: نتایج این تحقیق  در مقاله ای در ژونال IEEE Transactions on Medical Imaging به چاپ رسیده است.
منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری
 

خبر های دیگر
news-image
ساخت دستشویی فرنگی کشویی با قابلیت تنظیم ارتفاع دستشویی فرنگی بیمارستانی

دستشویی فرنگی کشویی با قابلیت تنظیم ارتفاع در مرکز خلاقیت و نوآوری بسیج ساخته شد.


news-image
عملکرد کبد نقش اساسی در شروع بیماری آلزایمر دارد

محققان در تحقیقات اخیرشان دریافته‌اند که عملکرد کبد نقش اساسی در شروع بیماری آلزایمر ایفا می‌کند.


news-image
سیستم بازیافتی که مواد غذایی را به انرژی الکتریکی تبدیل می کند

محققان دانشگاه ملی سنگاپور یک سیستم بازیافت بی هوازی و پایدار ساختند که قادر است بقایای مواد غذایی را به انرژی الکتریکی، ...