تکامل چرخ تجهیزات مطالعات سیاره ای | نخبه ها
خدمات مرکز


تکامل چرخ تجهیزات مطالعات سیاره ای
news-image


سازمان فضایی ناسا به تازگی نوعی چرخ هوشمند و دارای حافظه طراحی کرده است که در ماموریت آتی کاوش در مریخ مورد استفاده قرار خواهد گرفت. این چرخ می تواند در صورت آسیب دیدن، به حالت اول خود بازگردد.
یکی از بخش های مهم تجهیزات مطالعات فضایی که در نحوه عملکرد کاوشگران فضایی نقش به سزایی دارند، چرخ های این کاوشگران است.

طراحی چرخ کاوشگرهای فضایی از جمله مریخ نوردها، ماه نوردها و سایر کاوشگرانی که به انجام ماموریت روی سطح سایر سیارات یا دنباله دارها می پردازند، باید به گونه ای باشد که در برابر شرایط محیطی خاص این مناطق مقاوم بوده و توانایی حرکت روی سطوح مختلف، تحمل دمای زیاد یا بسیار کم را داشته و عملکرد خود را حفظ کنند.

در حقیقت طراحی چرخ کاوشگرهای فضایی از جمله مریخ نوردها، ماه نوردها و سایر کاوشگرانی که به انجام ماموریت روی سطح سایر سیارات یا دنباله دارها می پردازند، باید به گونه ای باشد که در برابر شرایط محیطی خاص این مناطق مقاوم بوده و توانایی حرکت روی سطوح مختلف، تحمل دمای زیاد یا بسیار کم را داشته و عملکرد خود را حفظ کنند.

سازمان فضایی ناسا به تازگی برای مریخ نوردی که قرار است به ماموریت اعزام شود، نوعی چرخ ساخته شده از توری از جنس نوعی آلیاژ ویژه طراحی کرده است که دارای حافظه بوده و پس از بروز هر نوع آسیب و تغییر شکل، قادر است به شکل نخستین خود بازگردد.

منبع خبر:سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
فعال‌سازی قابلیت‌های متنوع دستگاه‌های موجود آزمایشگاهی

مدیر شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی از فعال‌سازی قابلیت‌های متنوع دستگاه‌های موجود آزمایشگاهی در کشور خب ...


news-image
سلول های انسولین ساز در آزمایشگاه ساخته شد

محققان کشور موفق به ساخت سلول های انسولین ساز در آزمایشگاه شدند که می تواند راهی برای درمان دیابت باشد.


news-image
برگزاری کارگاه آشنایی با مقررات بنیاد ملی نخبگان

کارگاه آموزشی آشنایی با مقررات و سیاست‌های بنیاد ملی نخبگان به همت بنیاد نخبگان استان خوزستان برگزار شد.