دستگاه هوشمند انتخاب تشک ساخته شد | نخبه ها
خدمات مرکز


دستگاه هوشمند انتخاب تشک ساخته شد
news-image


مازیار حسین زاده دانشجوی کارشناسی ارشد مکاترونیک دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی شهر و مبتکر دستگاه هوشمند انتخاب تشک گفت: این دستگاه طی دو تا سه دقیقه تشک مناسب ساختار بدنی هر فرد را تعیین و معرفی می کند.

آتا جهانگیر مشیدی استاد راهنمای این طرح پژوهشی نیز افزود: تشک های موجود در بازار دارای فوم، فنر و ساختار متفاوتی است اما اینکه کدام ساختار با ارگونومی بدن همخوانی دارد توسط حسگرهای این دستگاه تعیین می شود.

وی تاکید کرد: پس از اینکه فرد به حالت درازکش روی تخت قرار می گیرد حسگرهای این دستگاه از نقاط حساس بدن نمونه ای ترسیم کرده و باتوجه به ویژگی های فیزیولوژیکی مختص هر فرد، مشخصات تشک مورد نیاز او را تعیین می کند.

این استاد دانشگاه اظهار داشت: طراحی مبل خانگی، صندلی خودرو، صندلی اداری و مطالعه از دیگر قابلیت های این دستگاه است.

جهانگیر اظهار داشت: برای ساخت نمونه اولیه این دستگاه در دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی شهر تنها ۴۰ میلیون ریال هزینه شده در حالی که نمونه خارجی آن در بازار بیش از ۸۰۰ میلیون ریال است که به دلیل تحریم ها در اختیار کشورمان قرار نمی گیرد.

وی همچنین باتوجه به نیاز کشور در ساخت این دستگاه و موارد مختلف استفاده طبی آن مانند تخت های عمل جراحی، یونیت های دندانپزشکی، تخت بیماران دارای زخم بستر و بیماران قطع نخاعی از جمله جانبازان گفت: بایدصنایع مربوطه از این فناوری به منظور تولید انبوه استفاده کنند.

منبع خبر: سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
"نی حیات" برای دسترسی به آب سالم در شرایط اضطراری تولید شد

دستگاه " نی حیات " برای نخستین بار در کشور توسط متخصصان داخلی برای تامین آب سالم و آشامیدنی در شرایط اضطراری تولید شد .


news-image
ازدواج انسان و روبات در راه است

در پی انجام موفقیت آمیز ارسال کدهای ژنتکی از طریق ریزتراشه به سلول های پوست


news-image
برداشت سبزیجات بدون خاک و نور در قطب جنوب

محققان آلمانی توانسته‌اند برای نخستین بار در قطب جنوب و بدون آب و خاک، سبزیجات کشت و برداشت کنند.