خلق دی ان ای مصنوعی با اصلاح کروموزوم | نخبه ها
خدمات مرکز


خلق دی ان ای مصنوعی با اصلاح کروموزوم
news-image


به گزارش سیناپرس به نقل از ایسنا،  دانشمندان چینی با اصلاح کروموزوم‌ها موفق به خلق یک "سویه مخمر" (yeast strain) تک کروزومی که تمام اطلاعات ژنتیکی را دارد، شدند.

این نخستین بار در جهان است که دانشمندان موفق شده‌اند تا ارگانیسم‌هایی که به‌طور طبیعی دارای کروموزوم‌های متعدد هستند را به یک کرومزوم مصنوعی تبدیل کنند.به گفته دانشمندان، عملکرد ارگانیسم‌های اصلاح شده هیچ تفاوتی با ارگانیسم‌های طبیعی ندارد.

تیم تحقیقاتی دانشگاه شانگهای گفت که این پیشرفت به ما در مطالعه "تلومرها" (telomeres)  و توسعه درمان‌های نوین کمک خواهد کرد.

"تلومر" پایانه فیزیکی کرومزوم‌های خطی است  که از یک توالی غیر کدکننده تشکیل یافته‌است. در پستانداران تلومر مرکب از تعداد متغیری توالی‌های تکراری، با رمز TTAGGG است. توالی تکرار شونده تلومری در سایر جانداران نیز دارای فرمول کلی مشابهی است که این شباهت نشان‌دهنده نقش حیاتی و در نتیجه محفوظ باقی‌ماندن ساختار تلومر است. تلومرها با پیری و برخی بیماری‌ها ازجمله تشکیل تومور نیز مرتبط هستند.

ژنوم‌های اکثر موجودات، از جمله گیاهان و حیوانات، دارای تعداد متفاوتی کرومزوم است. به عنوان مثال، انسان‌ها ۲۳ جفت کروموزوم دارند، در حالی که موش‌ها دارای ۲۰ و مگس میوه دارای چهار جفت کروموزوم هستند.

مخمر به طور طبیعی حاوی ۱۶ کروموزوم است. با این حال دانشمندان آکادمی علوم چین با استفاده از تکنیک‌های پیشرفته، توانستند یک سویه تک کروموزومی را ایجاد کنند.

منبع خبر: سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
فناوری نانو آب را تصفیه می‌کند

محققان موفق به استفاده از نوعی گرافن نانویی شده اند که می‌توان از آن برای تولید غشایی در تصفیه آب استفاده کرد. این گرافن ...


news-image
ایده‌شو مهارت‌های فنی و حرفه‌ای برگزار می‌شود

سی و پنجمین رویداد ایده شو با عنوان مهارت‌های فنی و حرفه‌ای با حمایت ستاد


news-image
شناسایی آنی انواع سرطان با فناوری نانو

شناسایی انواع سرطان های مهلک با استفاده از روش های سنتی تصویربردار ممکن است