خلق دی ان ای مصنوعی با اصلاح کروموزوم | نخبه ها
خدمات مرکز


خلق دی ان ای مصنوعی با اصلاح کروموزوم
news-image


به گزارش سیناپرس به نقل از ایسنا،  دانشمندان چینی با اصلاح کروموزوم‌ها موفق به خلق یک "سویه مخمر" (yeast strain) تک کروزومی که تمام اطلاعات ژنتیکی را دارد، شدند.

این نخستین بار در جهان است که دانشمندان موفق شده‌اند تا ارگانیسم‌هایی که به‌طور طبیعی دارای کروموزوم‌های متعدد هستند را به یک کرومزوم مصنوعی تبدیل کنند.به گفته دانشمندان، عملکرد ارگانیسم‌های اصلاح شده هیچ تفاوتی با ارگانیسم‌های طبیعی ندارد.

تیم تحقیقاتی دانشگاه شانگهای گفت که این پیشرفت به ما در مطالعه "تلومرها" (telomeres)  و توسعه درمان‌های نوین کمک خواهد کرد.

"تلومر" پایانه فیزیکی کرومزوم‌های خطی است  که از یک توالی غیر کدکننده تشکیل یافته‌است. در پستانداران تلومر مرکب از تعداد متغیری توالی‌های تکراری، با رمز TTAGGG است. توالی تکرار شونده تلومری در سایر جانداران نیز دارای فرمول کلی مشابهی است که این شباهت نشان‌دهنده نقش حیاتی و در نتیجه محفوظ باقی‌ماندن ساختار تلومر است. تلومرها با پیری و برخی بیماری‌ها ازجمله تشکیل تومور نیز مرتبط هستند.

ژنوم‌های اکثر موجودات، از جمله گیاهان و حیوانات، دارای تعداد متفاوتی کرومزوم است. به عنوان مثال، انسان‌ها ۲۳ جفت کروموزوم دارند، در حالی که موش‌ها دارای ۲۰ و مگس میوه دارای چهار جفت کروموزوم هستند.

مخمر به طور طبیعی حاوی ۱۶ کروموزوم است. با این حال دانشمندان آکادمی علوم چین با استفاده از تکنیک‌های پیشرفته، توانستند یک سویه تک کروموزومی را ایجاد کنند.

منبع خبر: سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
ربات‌های مجهز به سیستم شبکه یادگیری عمیق برای کودکان اوتیسمی

ربات‌های مجهز به سیستم شبکه یادگیری عمیق، یک بینش عمیق با قابلیت شخصی‌سازی را برای کودکان مبتلا به اوتیسم فراهم می‌آورند ...


news-image
گفت وگو با ماشالله جاوید پور مخترع رسوب گیر کلرهای آبی

ماشاالله جاویدپور افزود: رسوب گیری که در ایران معرفی شده و در خود شهرستان و استان


news-image
استفاده از سلول های بنیادی برنامه ریزی شده برای ترمیم قلب

با چراغ سبز وزارت بهداشت ژاپن، از ورقه های نازک تهیه شده از سلول های پرتوان القایی (iPS cells) برای کمک به ترمیم قلب بیم ...