معماهای علمی که تاکنون حل نشده اند | نخبه ها
خدمات مرکز


معماهای علمی که تاکنون حل نشده اند
news-image


طی یک قرن گذشته، بشر با پیشرفت های قابل توجه علمی و فناوری روبرو شده است. پیشرفت های علمی کمک کرده اند تا به سوالات بنیادی در مورد ماهیت انسان و جهان پاسخ دهیم؛ اما همچنان مسائل حل نشده ای در علم باقی مانده است.
چرا مجبوریم هر شب بخوابیم؟ چرا هنوز قادر به دیدن ماده تاریک نیستیم؟ آیا موجودات فضایی واقعا وجود دارند؟ اینها سوالاتی هستند که قرن ها ذهن انسان را درگیر کرده اند. اما اراده بشر برای رمزگشایی از اسرار جهان، انسان را با یافتن پاسخ این سوالات نزدیک تر کرده است.

چرا به خواب نیاز داریم؟

شاید این سوال ساده به نظر برسد، اما یافتن پاسخ این سوال، پیچیده تر از چیزی است که تصور می کنید. تلاش های بی شماری برای رمزگشایی از اسرار این معما انجام شده است، اما هنوز پاسخ قطعی بدست نیامده است.

یافته های اخیر علم خواب تاحدودی موفق به رمزگشایی از پیچیدگی های مراحل خواب و فعالیت مغز حین خواب شده است، با این حال هنوز قطعاتی از این پازل ناقص است. شاید یکی از دلایل این مسأله، تفاوت های قابل توجه و عدم امکان مقایسه الگوهای خواب و فعالیت مغز انسان با حیوانات دیگر باشد.

جری سیگل، استاد دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس، عادات خواب حیوانات را مورد بررسی قرار داده است تا بتواند به این سوال پاسخ دهد که چرا انسان باید هر شب وارد مرحله ای مشابه خواب زمستانی (hibernation) شود.

خواب زمستانی به برخی حیوانات کمک می کند تا در زمانی عدم نیاز به انرژی، آن را ذخیره سازی کنند. در همه گونه ها، ذخیره سازی انرژی عامل تکاملی اصلی خواب محسوب می شود. ذخیره سازی انرژی یکی از دلایلی است که برخی دانشمندان برای تشریح علت نیاز به خواب عنوان می کنند.

به عنوان مثال، مغز انسان دارای مکانیسم هایی است که اجازه می دهد، اطلاعات غیرضروری در طول خواب پاک شوند. با توسعه ابزار رهگیری فعالیت مغز در حین خواب، می توان امیدوار بود که دانشمندان بتوانند این پازل پیچیده را تکمیل و تمامی اسرار خواب را رمزگشایی کنند.

برای شناخت کامل خواب، دانشمندان علم خواب باید به درک بهتری از فرآیندهای عصب شناسی مغز در طول چرخه خواب و بیداری دست پیدا کنند؛ اینکه چطور برخی افراد می توانند در محیط های شلوغ و پر سرو صدا بخوابند و برخی دیگر قادر به انجام این کار نیستند.  

منبع خبر:سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
شرکت‌های دانش‌بنیان با حمایت معاونت علمی مقابل تحریم ایستادند

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با تاکید بر حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها از موفقیت آمیز بودن پیاده‌سازی بر ...


news-image
تعرفه واردات تجهیزات تجدیدپذیر بازنگری می‌شود

بازنگری تعرفه واردات تجهیزات تجدیدپذیر متناسب با دستورالعمل بومی‌سازی تجهیزات ماده 61 با همکاری ذی‌نفعان اصلی در حال انج ...


news-image
دومین رویداد لنداستارز برگزار می‌شود

دومین رویداد لنداستارز با مجوزمرکز شتابدهی نوآوری پارک فناوری پردیس معاونت علمی، 19 اردیبهشت 97 برگزار می‌شود.