مهم است چه کتابی برای کودک می خوانید | نخبه ها
خدمات مرکز


مهم است چه کتابی برای کودک می خوانید
news-image


محققان دانشگاه فلوریدا (آمریکا) با انجام مجموعه ای از تحقیقات بر روی نوزادان و کودکان نوپا، نحوه اثرگذاری خواندن کتاب توسط والدین بر رشد مغزی و رفتاری کودکان را مورد ارزیابی قرار دادند.
کارشناسان و متخصصان بهداشتی همواره تأکید می کنند که خواندن کتاب توسط والدین، برای کمک به رشد و پرورش کودکان ضروری است.

اما در این بین چند سوال مطرح می شود: آیا همه کتاب ها از اثربخشی و کارکرد یکسانی بر رشد مغزی نوزادان و کودکان برخوردار هستند؟ آیا بهترین کتاب ها برای نوزادان، با کتاب های مناسب برای کودکان نوپا تفاوت دارد؟

تحقیقات قبلی نشان می دهند، کتاب خواندن برای کودکان به توسعه مهارت های شناختی و زبانی کمک کرده و دایره واژگان و مهارت های پیش از خواندن را افزایش می دهند.

در عین حال، خواندن کتاب توسط والدین، کیفیت رابطه والدین- نوزاد را از طریق تشویق تعاملات متقابل - مثل آوازخوانی با یکدیگر - را افزایش می دهد. 

مطالعه صورت گرفته توسط محققان آزمایشگاه روانشناسی دانشگاه فلوریدا حاکی از اثربخشی کمی و کیفی کتاب خواندن والدین بر دایره واژگان، مهارت های خواندن، و توانایی نوشتن کودکان در آینده است.

به عبارت دیگر، هرچه والدین کتاب بیشتری برای نوزاد خود بخوانند و زمان بیشتری را برای این کار صرف کنند، این کار با فواید رشد بیشتری برای کودک در سال های بعد همراه خواهد بود.

محققان برای انجام الکتروآنسفالوگرافی (EEG)، پوششی متشکل از 128 حسگر بر روی سر نوزاد قرار داده شد تا پاسخ های مغزی (نوزاد) در زمان مشاهده تصاویر چهره یا اشیاء مورد ارزیابی قرار بگیرد.

منبع خبر:سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
سلول‌های بنیادی نخاعی طبیعی از سلول‌های بنیادی تولید شد

طبق تحقیقات تازه‌ای، محققان از سلول‌های بنیادی پرتوان انسانی در بازه زمانی سه تا پنج ساله می‌توانند سلول‌های بنیادی نخاع ...


news-image
نوآوری موتور محرک صنایع جدید و بومی خواهد بود

به اعتقاد معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، برای توسعه نوآوری استان باید ظرفیت های صنعتی استان به نوآوری نیروی انسانی خلا ...


news-image
انتظار بیماران پیوند قرنیه برای درمان پایان یافت

قرنیه لایهٔ نازک و شفافی است که مانند شیشه پنجره داخل چشم را از محیط خارج جدا می‌کند و پرتوهای نور را به داخل چشم هدایت ...