مهم است چه کتابی برای کودک می خوانید | نخبه ها
خدمات مرکز


مهم است چه کتابی برای کودک می خوانید
news-image


محققان دانشگاه فلوریدا (آمریکا) با انجام مجموعه ای از تحقیقات بر روی نوزادان و کودکان نوپا، نحوه اثرگذاری خواندن کتاب توسط والدین بر رشد مغزی و رفتاری کودکان را مورد ارزیابی قرار دادند.
کارشناسان و متخصصان بهداشتی همواره تأکید می کنند که خواندن کتاب توسط والدین، برای کمک به رشد و پرورش کودکان ضروری است.

اما در این بین چند سوال مطرح می شود: آیا همه کتاب ها از اثربخشی و کارکرد یکسانی بر رشد مغزی نوزادان و کودکان برخوردار هستند؟ آیا بهترین کتاب ها برای نوزادان، با کتاب های مناسب برای کودکان نوپا تفاوت دارد؟

تحقیقات قبلی نشان می دهند، کتاب خواندن برای کودکان به توسعه مهارت های شناختی و زبانی کمک کرده و دایره واژگان و مهارت های پیش از خواندن را افزایش می دهند.

در عین حال، خواندن کتاب توسط والدین، کیفیت رابطه والدین- نوزاد را از طریق تشویق تعاملات متقابل - مثل آوازخوانی با یکدیگر - را افزایش می دهد. 

مطالعه صورت گرفته توسط محققان آزمایشگاه روانشناسی دانشگاه فلوریدا حاکی از اثربخشی کمی و کیفی کتاب خواندن والدین بر دایره واژگان، مهارت های خواندن، و توانایی نوشتن کودکان در آینده است.

به عبارت دیگر، هرچه والدین کتاب بیشتری برای نوزاد خود بخوانند و زمان بیشتری را برای این کار صرف کنند، این کار با فواید رشد بیشتری برای کودک در سال های بعد همراه خواهد بود.

محققان برای انجام الکتروآنسفالوگرافی (EEG)، پوششی متشکل از 128 حسگر بر روی سر نوزاد قرار داده شد تا پاسخ های مغزی (نوزاد) در زمان مشاهده تصاویر چهره یا اشیاء مورد ارزیابی قرار بگیرد.

منبع خبر:سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
نخستین شناور مسافربری با بدنه الیاف کربن به آب انداخته شد

نخستین شناور مسافربری با بدنه الیاف کربن با حمایت ستاد توسعه فناوی و صنایع دانش بنیان دریایی معاونت علمی؛ به آب انداخته ...


news-image
کاربرد تار عنکبوت در ترمیم استخوان ها

دانشمندان موفق به ساخت چسبی برای ترمیم استخوان های شکسته از پروتئین موجود در تار عنکبوت شدند.


news-image
آلودگیهای پنهان مواد غذایی منبع بیماری

بهداشت مواد غذایی از جمله مواردی است که اغلب توسط افراد به درستی رعایت نمی‌شود؛این آلودگی‌ها به طرق مختلف به مواد غذایی ...