ژن عامل طاسی سکه ای به ازبین بردن تومور سرطانی کمک میکند | نخبه ها
خدمات مرکز


ژن عامل طاسی سکه ای به ازبین بردن تومور سرطانی کمک میکند
news-image


به گزارش سیناپرس به نقل از مهر، اخیرا تکنیک‌های "ایمونوتراپی" در حوزه مبارزه با "سرطان‌ها" انقلابی ایجاد کرده‌اند. ولی این روش‌های درمانی هنوز هم در درمان تعداد زیادی از بیماران سرطانی، با شکست مواجه می‌شوند.روشی که در این تکنیک‌ها استفاده می‌شود، یافتن "نشانگرهای زیستی" است که بتواند به سیستم ایمنی بدن ما کمک کند که تومورهای سرطانی را از بین ببرند.

در این راستا، محققان مرکز پزشکی دانشگاه "کلمبیا" به تازگی دریافتند، ژنی که مسئول ریزش مو از  نوع خودایمنی است، می‌تواند به سلول‌های ایمنی بدن کمک کند که تومورهای سرطانی را بهتر مورد هدف قرار دهند

الهام بخش این پژوهش این فرضیه بوده است  که برجسته‌ترین ژنی که در بیماری‌های خود ایمنی وجود دارد، سبب مبارزه با سرطان می‌شود.

 "جیمز چن"(James Chen) رهبر این تحقیقات می‌گوید: ما باید بتوانیم سیگنال‌های ژنتیکی که در بیماری‌های خود ایمنی بسیار فعال هستند را شناسایی کنیم و سپس این سیگنال‌ها را در تومورها مهار کنیم. زیرا این تومورها راهی ایجاد می‌کنند که سیستم ایمنی نتواند در برابر آن‌ها پاسخ دهد.هنگامی‌که یک باکتری وارد بدن می‌شود، سلول‌های "T" بدن به سرعت وارد عمل می‌شوند.

سلول‌های "T" ما، در برابر عوامل خارجی دفاع می‌کنند و در زمان مورد نیاز، تکثیر می‌یابند ولی در بیماری‌های خود ایمنی، این سلول‌ها بیش‌ از حد تولید می‌شوند و سلول‌های سالم را هم از بین می‌برند.

محققان در بخش اولیه این تحقیقات دریافتند که یک ژن خاص موسوم به "IKZF۱"، مسئول تولید بیش از حد سلول‌های  "T" در بیماری خود ایمنی "طاسی سکه‌ای" بوده است. در این بیماری سلول‌های ایمنی، "فولیکول‌های سالم مو" را از بین می‌برند.

منبع خبر: سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
توسعه فناوری‌های حوزه آب در اولویت قرار می‌گیرد

در نخستین جلسه هم‌اندیشی ستاد «توسعه زیست‌فناوری»، «نانو» و «آب، خشکسالی، فرسایش و محیط‌زیست» معاونت علمی بر اولویت قرار ...


news-image
برداشت سبزیجات بدون خاک و نور در قطب جنوب

محققان آلمانی توانسته‌اند برای نخستین بار در قطب جنوب و بدون آب و خاک، سبزیجات کشت و برداشت کنند.


news-image
ابزاری برای درمان کمر درد

یک پزشک آمریکایی، نوعی ابزار برای درمان کمردرد ابداع کرده که در منزل و محل کار نیز قابل استفاده است.