ژن عامل طاسی سکه ای به ازبین بردن تومور سرطانی کمک میکند | نخبه ها
خدمات مرکز


ژن عامل طاسی سکه ای به ازبین بردن تومور سرطانی کمک میکند
news-image


به گزارش سیناپرس به نقل از مهر، اخیرا تکنیک‌های "ایمونوتراپی" در حوزه مبارزه با "سرطان‌ها" انقلابی ایجاد کرده‌اند. ولی این روش‌های درمانی هنوز هم در درمان تعداد زیادی از بیماران سرطانی، با شکست مواجه می‌شوند.روشی که در این تکنیک‌ها استفاده می‌شود، یافتن "نشانگرهای زیستی" است که بتواند به سیستم ایمنی بدن ما کمک کند که تومورهای سرطانی را از بین ببرند.

در این راستا، محققان مرکز پزشکی دانشگاه "کلمبیا" به تازگی دریافتند، ژنی که مسئول ریزش مو از  نوع خودایمنی است، می‌تواند به سلول‌های ایمنی بدن کمک کند که تومورهای سرطانی را بهتر مورد هدف قرار دهند

الهام بخش این پژوهش این فرضیه بوده است  که برجسته‌ترین ژنی که در بیماری‌های خود ایمنی وجود دارد، سبب مبارزه با سرطان می‌شود.

 "جیمز چن"(James Chen) رهبر این تحقیقات می‌گوید: ما باید بتوانیم سیگنال‌های ژنتیکی که در بیماری‌های خود ایمنی بسیار فعال هستند را شناسایی کنیم و سپس این سیگنال‌ها را در تومورها مهار کنیم. زیرا این تومورها راهی ایجاد می‌کنند که سیستم ایمنی نتواند در برابر آن‌ها پاسخ دهد.هنگامی‌که یک باکتری وارد بدن می‌شود، سلول‌های "T" بدن به سرعت وارد عمل می‌شوند.

سلول‌های "T" ما، در برابر عوامل خارجی دفاع می‌کنند و در زمان مورد نیاز، تکثیر می‌یابند ولی در بیماری‌های خود ایمنی، این سلول‌ها بیش‌ از حد تولید می‌شوند و سلول‌های سالم را هم از بین می‌برند.

محققان در بخش اولیه این تحقیقات دریافتند که یک ژن خاص موسوم به "IKZF۱"، مسئول تولید بیش از حد سلول‌های  "T" در بیماری خود ایمنی "طاسی سکه‌ای" بوده است. در این بیماری سلول‌های ایمنی، "فولیکول‌های سالم مو" را از بین می‌برند.

منبع خبر: سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
تامین رله‌های پستی با کمک متخصصان داخلی

متخصصان داخلی با استفاده از توان و تخصص خود و برای اعتلای کشور، اقدام به تولید و طراحی رله های پستی کرده و نیاز داخلی کش ...


news-image
کاهش بیکاری و رقابتی کردن اقتصاد با گسترش استارتاپ ها

گسترش و بروز و ظهور کسب‌وکارهای نوپای مبتنی بر فناوری با دامنه‌های فعالیتی متعدد و متنوع، باعث ایجاد فرهنگ انگیزشی در بی ...


news-image
نهمین کنفرانس مبدل های گرمایی

نهمین کنفرانس مبدل های گرمایی در تاریخ ۲۳ آذر ماه سال جاری در شهر تهران به صورت رسمی برگزار می شود.