لزوم توجه جهانی به آلودگی پلاستیکی اقیانوس‌ها | نخبه ها
خدمات مرکز


لزوم توجه جهانی به آلودگی پلاستیکی اقیانوس‌ها
news-image


در حال حاضر دریاها و اقیانوس‌های جهان به‌واسطه سه چالش عمده تهدید می‌شوند: تغییرات اقلیمی، ماهی گیری بیش‌ازحد و آلودگی. آلودگی پلاستیک در آب‌های آزاد جهان در حال افزایش نگران‌کننده‌ای است و توجه دولت‌ها، رسانه‌ها و بخش‌های بزرگی از مردم را در سطح بین‌المللی به خود جلب کرده است. چندی پیش شبکه بی‌بی‌سی در برنامه‌ای مستند به این وضعیت اشاره‌کرده و نمونه‌هایی از نهنگ‌ها و وال‌هایی را که توسط آلودگی‌های پلاستیکی آسیب‌دیده و از بین رفته‌اند، به نمایش گذاشت.

یکی از دلایلی که نشان می‌دهد توجه به آلودگی پلاستیکی به نسبت سایر موارد تهدیدکننده دریاها مهم‌تر محسوب می‌شود، این موضوع است که پاک‌سازی اقیانوس‌ها نیازمند فناوری‌های مدرن بوده و برخلاف گرمایش و ماهی گری بیش‌ازحد، به‌واسطه وضع قوانین حمایتی، قابل‌کنترل نیست.

برخی از دانشمندان معتقدند در حال حاضر آلودگی پلاستیکی مهم‌ترین عامل تهدیدات دریایی محسوب شده و درعین‌حال تغییر آب و هوایی و شیلات به‌عنوان سایر عوامل تهدیدکننده محیط‌زیست دریایی نیاز به توجه فوری دارند.

موضوع فوق و اهمیت گرمایش زمین و ماهیگیری بیش‌ازحد، به این معنی نیست که پلاستیک یک مسئله مهم نیست. آلودگی پلاستیکی به‌ویژه در برخی از نقاط جهان و به‌طور خاص در کشورهای درحال‌توسعه بیشتر بوده و آلودگی‌های تولیدشده در این مناطق وارد سیستم‌های بزرگ اقیانوس‌ها شده و درنهایت توسط جریان‌های اقیانوس در همه‌جا پخش و گسترده می‌شوند. تحقیقات همچنین نشان می‌دهد که میکرو پلاستیک‌ها یا همان قطعات کوچک و بسیار ریز پلاستیک که براثر خرد شدن قطعات پلاستیکی بزرگ‌تر به وجود می‌آید، وارد زنجیره غذایی حیوانات و جانوران دریایی شده و حتی ممکن است برای منابع غذایی انسان‌ها نیز خطرساز شود.

منبع خبر: سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
نسل سوم سلول‌های خورشیدی در مسیر تجاری‌سازی قرار گرفت

پژوهشگران کشور قدم در مسیر افزایش استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر با تولید محصولی نواورانه گذاشته‌اند تا کارآمدترین راهکا ...


news-image
نشست هم‌اندیشی بنیاد نخبگان کهگیلویه‌و‌بویراحمد برگزار شد

نشست هم‌اندیشی بنیاد نخبگان استان کهگیلویه‌و‌بویراحمد با رویکرد بررسی چالش‌ها و زمینه‌های پیشرفت استان در حوزه‌های کشاور ...


news-image
جشنـواره رصـدی زمستـانی برگزار شد

بنیاد نخبگان استان اصفهان با همکاری مرکز آموزش نجوم ادیب جشنـواره رصـدی