همه سرطان ها به درمان نیاز دارند؟ | نخبه ها
خدمات مرکز


همه سرطان ها به درمان نیاز دارند؟
news-image


شاید این سوال برای بسیاری از شما پیش آمده باشد که اگر یک بیمار سرطانی،درمان های لازم پزشکی را دریافت نکند، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ دکتر دیوید چان (David Chan) از اساتید دانشگاه استنفورد در رابطه با این موضوع توضیحاتی را ارائه کرده است که می تواند پاسخ مناسبی برای سوال فوق محسوب شود.

برخی نمونه های سرطان نیازی به درمان نداشته و تاثیرات جانبی انجام روش های درمانی از خود بیماری آسیب رسان تر بوده و در برخی موارد نیز بدن بیمار قادر به شکست دادن بیماری بوده و نیازی به ارائه روش های درمانی وجود ندارد. البته باید در نظر داشت که تشخیص این موضوع فقط و فقط در حیطه پزشک متخصص و در بیشتر موارد، شورای پزشکان قرار دارد و بیماران به هیچ عنوان نباید در این رابطه دخالت کنند.

در ابتدا باید در نظر داشت که تمامی موارد سرطان به درمان نیازی ندارند. برخی از موارد سرطان دارای پیشینه ای طبیعی در طول تاریخ بوده و در برخی موارد برای افراد مسن، ارائه روش درمانی ضرورتی نداشته و تنها شرایط بیمار باید با دقت تحت نظر قرار گیرد. برای نمونه بسیاری از مردان کهنسال دارای نوع خفیف سرطان پروستات  با حجم اندک Gleason 6 یا کمتر هستند و در این موارد  نظارت فعال  PSA  و نمونه برداری های دوره ای برای بررسی شرایط و ایجاد ثبات ضروری بوده و نیازی به انجام روش های درمانی مانند جراحی یا تابش که دارای عوارض جانبی است، نبوده و نباید بیماران را با این مساله درگیر کرد.

تاکنون مطالعات زیادی درباره این موضوع انجام شده و پژوهشگران در این تحقیقات به بررسی این مساله پرداخته اند که آیا سرطان های خفیف و متوسط نیز نیاز به درمان هایی مانند جراحی و اشعه درمانی و ... دارند یا تنها باید ان ها را تحت کنترل نگهداشته و شرایط بیمار را بررسی کرد.

از جمله این گروه از بیماران سرطانی می توان به بیمارانی اشاره کرد که دارای سرطان غدد لنفاوی خفیف بوده از نوع  non-Hodgkins‌ هستند یا بیماران مبتلا به لوسمی یا سرطان خون مزمن (chronic lymphocytic leukemia) که معمولا نیازی به انجام درمان های رایج با تبعات و آثار جانبی فراوان وجود نداشته و تنها باید شرایط بیمار تحت کنترل قرار گرفته و به طور دوره ای توسط پزشک معاینه شود.

منبع خبر: سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
علف کش کاملا طبیعی و موثر تولید شد

محققان دانشگاه کالیفرنیا با بررسی عامل محافظ موجود در میکروارگانیسم ها و به ویژه ژن های تولید کننده آن، موفق به تولید یک ...


news-image
راه‌اندازی بورس ایده از ارکان اقتصاد دانش‌بنیان است

صالحی با اشاره به لزوم توسعۀ همکاری صنعت و دانشگاه، گفت: اقداماتی چون راه‌اندازی بورس ایده می‌تواند اثرگذاری بسزایی در ز ...


news-image
در باب اعتماد به قدرت جوانان نوآور

پرویز کرمی دبیر ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان عبور از موانع اداری و دیوان‌سالاری کار ساده‌ای نیست. بوروکراسی طی دو قر ...