استفاده از سلول‌های بنیادی برای مطالعه بیماری کبد چرب | نخبه ها
خدمات مرکز


استفاده از سلول‌های بنیادی برای مطالعه بیماری کبد چرب
news-image


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری،  محققین با استفاده از سلول‌های بنیادی در شرایط آزمایشگاهی، راهی را برای بررسی بیماری کبد چرب غیرالکلی که از هر سه نفر یک نفر را تحت تأثیر قرار می‌دهد، یافته‌اند. آن‌ها امیدوارند که از این ابزار جدید برای بررسی مکانیسم‌های زیستی دخیل در بیماری به‌منظور تست درمان‌های جدید استفاده کنند.

بیماری کبد چرب غیرالکلی به دلیل تجمع چربی در کبد بروز می‌کند. مراحل اولیه بیماری معمولاً خوش‌خیم است اما در برخی از افراد می‌تواند منجر به مشکلات شدیدی مانند سیروز و نارسایی کبدی شود. این مشکل که با چاقی ارتباط مستقیم دارد، شایع‌ترین بیماری کبدی در دنیا محسوب می‌شود اما در مورد نحوه بروز  و پیشرفت آن اطلاعات اندکی در دست است.

محققین دانشگاه ادینبورگ روشی را برای تولید سلول‌های شبه کبدی در آزمایشگاه با استفاده از سلول‌های بنیادی یافته‌اند. سلول‌های کبدی رشد یافته در آزمایشگاه که آن‌ها را سلول‌های شبه هپاتوسیتی می‌نامند، رفتاری مشابه با هپاتوسیت های اولیه کبدی دارند که طی بیوپسی ها به‌دست می‌آیند.

قرار دادن سلول‌های شبه هپاتوسیت ها در معرض غذای اضافی در آزمایشگاه‌ها موجب می‌شود که‌آن ها علایمی از کبد چربی غیرالکلی را نشان دهند. پروفسور دیوید هی، سرپرست این تیم تحقیقاتی می‌گوید که توانایی ما در تولید هپاتوسیت های انسانی از سلول‌های بنیادی با استفاده از رویکردهای نیمه‌خودکار به ما اجازه مطالعه مکانیسم‌های بیماری‌زایی کبدی در ظروف آزمایشگاهی را می‌دهد.

در همین راستا ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، به‌منظور رشد هرچه بیشتر سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی در ایران فعالیت دارد.

منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
بازارهای جهانی در دستان توانمند جوانان ایرانی،صادرات ، نسخه شفابخش اقتصاد کشور

شرکت فن تدبیر نسل آفتاب از جمله شرکت های دانش بنیان پیشرو در جهت توسعه صادرات است، که فعل ما میتوانیم را به خبی صرف کرد ...


news-image
ساخت کمربند بارداری ضد امواج

برای نخستین بار کمربند بارداری ضد امواج توسط محققان در کشور ساخته شد


news-image
آزمون بالینی برای بررسی عملکرد دستگاه زیست‌الکترونیک

به زودی آزمون بالینی روی ابزار زیست‌الکترونیک برای درمان بیماری پوستی موسوم به