اعتیاد به بازی دیجیتال یک بیماری است | نخبه ها
خدمات مرکز


اعتیاد به بازی دیجیتال یک بیماری است
news-image


در پی اتفاق نظری که دانشمندان درخصوص اعتیاد به بازی‌های دیجیتال و خطر آن دارند، سازمان بهداشت جهانی نیز «اختلال بازی‌های دیجیتال» را در لیست بیماری‌ها به رسمیت خواهد شناخت.
«طارق یاسارویچ»، سخنگوی سازمان بهداشت جهانی، اعلام کرده است که بیماری اختلال بازی‌های دیجیتال از تابستان سال 97 در ویرایش یازدهم طبقه‌بندی بین‌المللی بیماری‌ها (ICD-11) قرار خواهد گرفت.

مسئولیت ویرایش جدید طبقه‌بندی بین‌المللی بیماری‌ها بر عهده سازمان بهداشت جهانی است و متخصصان از همه جای جهان برای تنظیم آن اعمال نظر دارند.

طارق یاسارویچ اعتیاد به بازی‌های دیجیتال را این‌گونه تعریف می‌کند: «الگوی رفتاری مربوط به بازی‌های دیجیتال یا ویدئویی که مشخصه آن ضعف اراده و اختیار و اولویت دادن زیاد به بازی در قیاس با فعالیت‌های دیگر، به حدی که بازی بر دیگر علائق فرد مقدم باشد.»

«اصرار بر ادامه دادن بازی حتی با وجود بروز پیامدهای منفی» نیز از دیگر علائم این بیماری شناخته می‌شود.

براساس دستورالعمل ابتدایی این بیماری که البته هنوز به تأیید نهایی نرسیده و قطعی نشده است، در صورتی یک شخص با این اختلال شناخته می‌شود که حداقل یک سال تجربه «اشتغال غیرعادی ذهنی» با بازی‌های دیجیتال را داشته باشد.

علی‌رغم آن‌که بازی‌های دیجیتال با گسترش بی‌وقفه، بیشتر جوانان و نوجوانان را به خود جذب می‌کنند، طارق یاسارویچ معتقد است که هنوز نمی‌توان با قطعیت چنین نتیجه‌ای گرفت و گستره این اعتیاد را به این طبقه سنی محدود کرد. چراکه این بیماری به عنوان یک مفهوم تقریباً نوظهور، هنوز ناشناختگی‌های زیادی دارد و اطلاعات ما درخصوص جزئیات آن ناکافی است.

سخنگوی سازمان بهداشت جهانی تأکید کرد که ترجیح دانشمندان بر این است که اختلال بازی‌های دیجیتال در دسته بیماری‌ها به رسمیت شناخته شود، چراکه اگرچه هنوز «شواهد قطعی» بر این ماجرا وجود ندارد، اما به‌یقین «مسئله‌ای» در میان است.

فایده به رسمیت شناختن این بیماری در طبقه‌بندی بین‌المللی بیماری‌ها از سوی سازمان بهداشت جهانی این است که مطالعات مدون و منابع مالی به مقابله با این بیماری اختصاص می‌یابد و برای حل مشکل افراد مبتلایی که تقاضای کمک دارند، قدم مؤثری برداشته می‌شود.

منبع خبر:سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
تقدیر ستاری از وزیر اقتصاد و دارایی و رییس بانک مرکزی

پرداخت 3 هزار و 500 میلیارد تومانی تسهیلات در سال 96 به شرکت‌های دانش‌بنیان


news-image
تشخیص زود هنگام هشت نوع سرطان با یک آزمایش خون

محققان مرکز تحقیقات سرطان جان هاپکینز کیمل یک آزمایش خون واحدی را کشف کردند


news-image
ایران دارای بیش‌ترین سهم استارتاپ‌های زیست‌فناوری منطقه است

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور با اشاره به جایگاه مطلوب ایران در تولید علم در حوزه زیست فناوری گفت: ایران به لحاظ تولید ...