جهاد دانشگاهی به موضوع سدسازی ها ورود پیدا کند | نخبه ها
خدمات مرکز


جهاد دانشگاهی به موضوع سدسازی ها ورود پیدا کند
news-image


به گزارش سیناپرس، دکتر سعید فرح‌بخش در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه جهاد دانشگاهی یکی از نهادهای انقلابی است که به فرمان حضرت امام(ره) تاسیس شد، اظهار کرد: عمده فعالیت این نهاد در دانشگاه‌ها و نهادهای علمی است و به واسطه خلأیی که در بخش‌های علمی در دانشگاه‌های کشور وجود داشت، حضرت امام(ره) دستور تاسیس جهاد  دانشگاهی را صادر کردند تا این خلأ‌ها برطرف شود.

وی ادامه داد: دانشگاه مرکز توسعه علم و صنعت است و بر حسب ظاهر تاکنون دانشگاه‌های کشور موفق نبوده‌اند و توسعه آنچنانی در زمینه علمی نداشته‌اند، جهاد دانشگاهی تشکیل شد که بتواند در زمینه‌هایی مانند پزشکی، سلول‌های بنیادی و... ورود پیدا کند. متخصصین بسیاری در مجموعه‌ هایی مانند رویان کار کردند تا انقلابی در زمینه سلول‌های بنیادی ایجاد شود.

فرح‌بخش افزود: در حال حاضر با توجه به شرایط کشور نیاز به نیروهای از خود گذشته‌ای که احساس مسئولیت بیشتری در زمینه‌های علمی داشته باشند، احساس می‌شود، جهاد می‌تواند این کار را در شرایط  کنونی علمی کشور انجام دهد.

این عضو هیأت علمی دانشگاه لرستان خاطر نشان کرد: جهاد دانشگاهی در برخی زمینه‌های علمی فعالیت‌های برجسته‌ای انجام داده و نیاز است به زمینه‌های علمی دیگری مانند سدسازی ورود پیدا کند.

وی تصریح کرد: برخی نهادها مانند سپاه فعالیت اجرایی در این خصوص انجام می‌دهد اما ما هنوز در تحقیقات بنیادی آب و مهار آب‌های سطحی موفق نبودیم و از طرفی در آینده بحران آب داریم، نیاز است جهاد به این حوزه‌ها ورود پیدا کند. در گذشته در برخی مقاطع سدی ساخته شده و بررسی علمی انجام نشده و خود آن سد فاجعه شده است و نمونه آن سد گتوند خوزستان است.

منبع خبر: سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
تولید نانوکامپوزیت‌ها و نانوجاذب‌های هوشمند با عصاره دارچین

محققان یکی از شرکتهای دانش‌بنیان با استفاده از عصاره دارچین روش سبزی برای تولید نانوکامپوزیت‌ها و نانوجاذب‌های هوشمند ار ...


news-image
جذب نور بیشتر با اضافه کردن قلع به هسته نانوذرات ژرمانیم

با افزدون قلع به هسته نانوذرات ژرمانیم، ساختار شبکه آن، ساختار شبکه پوشش سولفید کادمیوم را با شیوه‌ای بهتر مقایسه می‌کند ...


news-image
سه نوشیدنی که خواب راحت شب را از شما می گیرند

بر اساس اعلام "بنیاد ملی خواب" در آمریکا استاندارد خواب کافی در شبانه روز 7 تا 9 ساعت است و رسیدن به این رقم برای خیلی ه ...