جهاد دانشگاهی به موضوع سدسازی ها ورود پیدا کند | نخبه ها
خدمات مرکز


جهاد دانشگاهی به موضوع سدسازی ها ورود پیدا کند
news-image


به گزارش سیناپرس، دکتر سعید فرح‌بخش در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه جهاد دانشگاهی یکی از نهادهای انقلابی است که به فرمان حضرت امام(ره) تاسیس شد، اظهار کرد: عمده فعالیت این نهاد در دانشگاه‌ها و نهادهای علمی است و به واسطه خلأیی که در بخش‌های علمی در دانشگاه‌های کشور وجود داشت، حضرت امام(ره) دستور تاسیس جهاد  دانشگاهی را صادر کردند تا این خلأ‌ها برطرف شود.

وی ادامه داد: دانشگاه مرکز توسعه علم و صنعت است و بر حسب ظاهر تاکنون دانشگاه‌های کشور موفق نبوده‌اند و توسعه آنچنانی در زمینه علمی نداشته‌اند، جهاد دانشگاهی تشکیل شد که بتواند در زمینه‌هایی مانند پزشکی، سلول‌های بنیادی و... ورود پیدا کند. متخصصین بسیاری در مجموعه‌ هایی مانند رویان کار کردند تا انقلابی در زمینه سلول‌های بنیادی ایجاد شود.

فرح‌بخش افزود: در حال حاضر با توجه به شرایط کشور نیاز به نیروهای از خود گذشته‌ای که احساس مسئولیت بیشتری در زمینه‌های علمی داشته باشند، احساس می‌شود، جهاد می‌تواند این کار را در شرایط  کنونی علمی کشور انجام دهد.

این عضو هیأت علمی دانشگاه لرستان خاطر نشان کرد: جهاد دانشگاهی در برخی زمینه‌های علمی فعالیت‌های برجسته‌ای انجام داده و نیاز است به زمینه‌های علمی دیگری مانند سدسازی ورود پیدا کند.

وی تصریح کرد: برخی نهادها مانند سپاه فعالیت اجرایی در این خصوص انجام می‌دهد اما ما هنوز در تحقیقات بنیادی آب و مهار آب‌های سطحی موفق نبودیم و از طرفی در آینده بحران آب داریم، نیاز است جهاد به این حوزه‌ها ورود پیدا کند. در گذشته در برخی مقاطع سدی ساخته شده و بررسی علمی انجام نشده و خود آن سد فاجعه شده است و نمونه آن سد گتوند خوزستان است.

منبع خبر: سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
چراغ هایی که با زباله روشن می شوند

زباله منبع مهمی برای تولید انرژی محسوب می شود. پروژه های تولید برق از زباله علاوه بر تأمین نیاز برق


news-image
«سوخت پاک» از میلیونها تن ضایعات پلاستیکی به دست خواهدآمد

با توجه به اینکه هرچه جلو می رویم در استفاده از منابع طبیعی بیشتر محدود می شویم موضوع پسماند و بازیافت ضایعات نکته بسیا ...


news-image
بهینه سازی انرژی و تولید انرژی الکتریکی از امواج دریا

جهانگیر رومز خاکساری عضو موسسه حامی نوابغ جوان طرح بهینه سازی انرژی و تولید انرژی الکتریکی از امواج دریا و همچنین احداث ...