آلزایمر چگونه در مغز گسترش پیدا می کند؟ | نخبه ها
خدمات مرکز


آلزایمر چگونه در مغز گسترش پیدا می کند؟
news-image


در مطالعه صورت گرفته توسط محققان انگلیسی، نخستین شواهد از گسترش پروتئین تاو در بین نورون های مرتبط با یکدیگر بدست آمد.
حدود 47 میلیون نفر در سراسر جهان از بیماری آلزایمر رنج می برند. آلزایمر شایع ترین عامل زوال عقل (dementia) در کشورهای غربی محسوب می شود. درحال حاضر درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد.

آلزایمر ناشی از تشکیل دو پروتئین غیرطبیعی به نام های بتاآمیلوئید و تاو (tau) است.  تاو باعث مرگ نورون ها و ارتباطات آنها شده و مانع از برقراری ارتباط طبیعی بین بخش مناطق مغز با یکدیگر می شود. در اکثر موارد، آسیب شناسی تاو نخست در مراکز حافظه مغز موسوم به قشر انتورینال و ساختار هیپوکامپ ظاهر می شود. این وضعیت سال ها قبل از بروز علائم بیماری روی می دهد.

به مرور زمان، مقادیر تاو در مغز با افزایش روبرو می شود؛ درنتیجه، علائم بیماری بروز پیدا کرده و با از دست دادن حافظه، تغییرات گسترده ای در تفکر و رفتار بیمار اتفاق می افتد.

در مطالعه صورت گرفته توسط محققان دانشگاه کمبریج (انگلیس)، نخستین شواهد از گسترش پروتئین تاو در بین نورون ها که با یکدیگر در ارتباط هستند، بدست آمد.

این ایده که transneuronal spread نامیده می شود، پیش از این در مطالعه بر روی موش ها مطرح شده بود. درصورتیکه پروتئین تاو غیرطبیعی به مغز موش سالم تزریق شود، به سرعت گسترش یافته و باعث بروز علائم زوال عقل در حیوان می شود.

نتایج تحقیقات بر روی موش ها بسیار بحث برانگیز بود، زیرا مقادیر پروتئین تاو تزریق شده بسیار بالا بوده و بروز علائم بیماری سریعتر از انسان رخ می دهد.  

در این مطالعه، دو روش تصویربرداری پیشرفته مغزی با یکدیگر ترکیب شدند. روش توموگرافی با استفاده از پوزیترون (PET)، امکان اسکن مغز را برای بررسی وجود مولکول های خاص فراهم کرد. در این شرایط، مشاهده مستقیم پروتئین تاو غیرطبیعی در بیماران فراهم شد.

منبع خبر:سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
رییس نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران منصوب شد

طی حکمی از سوی سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری؛ پیمان صالحی به سمت رییس نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی س ...


news-image
بیومارکرها، آینده فراروی درمان ناباروری

دکتر محمدرضا صادقی، عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا گفت


news-image
ایران باید به دست ایرانی‌ها ساخته شود

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی در سومین مرحله اردوی تابستانی المپیاد دانش‌آموزی سلول‌های ...