پیشگیری از رفتارهای پر خطر با کنترل استرس در جامعه | نخبه ها
خدمات مرکز


پیشگیری از رفتارهای پر خطر با کنترل استرس در جامعه
news-image


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، محققان در آزمایشگاه علوم اعصاب دانشکده زیست شناسی دانشگاه تهران در قالب طرحی پژوهشی اثرات استرس در موش ها را بررسی کردند. در این طرح که با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی انجام شد نتایج نشان می دهد تمایل به مصرف دخانیات با قرار گرفتن در معرض استرس افزایش می یابد. این استرس القا شده توسط عوامل استرس زا منجر به مختل شدن عملکرد طبیعی بدن شده و با  رها سازی هورمون¬های استرس، شرایط بروز انواع بیماری ها در بدن را فراهم می کند.
همچنین عملکرد نورون ها نیز با ایجاد استرس تغییر می کند که این تغییر عملکرد در سلول های عصبی مغز میزان رهاسازی مواد شیمیایی را در نواحی مختلف مغزی تحت تاثیر قرار می دهد. بر اساس این گزارش استرس اثرات مخرب نیکوتین بر مغز را تشدید کند و این اثرات بشدت عملکرد مغز را تحت تاثیر قرار می دهند و از آنجایی که در تحقیق حاضر تغییرات وسیعی از پروتئین های مهم بویژه فاکتورهای نسخه برداری از ژن که در بروز اثرات استرس و پاداش در نواحی مختلف مغزی دخالت دارند، می توان چنین نتیجه گرفت که اثرات بصورت پایدار عملکرد مغز را تغییر می دهند.
محققان معتقدند اگرچه این مطالعه بر روی حیوانات آزمایشگاهی انجام شد، اما نتایج آن قابل تعمیم به انسان است و  می گویند کنترل شرایط استرس زا در جامعه بویژه در خانواده  نقش بسزایی در پیشگیری از بروز رفتارهای پر خطر مانند سیگار کشیدن دارد. تحقیقات نشان می دهد که دوران نوجوانی همراه با بلوغ یکی از بحرانی ترین دوره های زندگی هر فرد است که می تواند با شروع مصرف سیگار همزمان شود و استفاده از تنباکو و ورود ماده موثر آن یعنی نیکوتین به بدن در سنین پایین تر،  ریسک بالایی برای القا وابستگی به مواد را ایجاد می کند.

منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
جشنواره ملی حرکت باید زمینه‌ساز بروز ایده‌های مبتکرانه باشد

رییس شورای سیاستگذاری یازدهمین جشنواره ملی حرکت گفت: جشنواره ملی حرکت باید زمینه‌ساز ایجاد انگیزه جستجوی علمی، مسیری برا ...


news-image
به عنوان یک دستگاه ذخیره سازی و تولید انرژی

تولید جریان الکتریکی باDNA


news-image
نخبگان و پژوهشگران در خط مقدم جهاد علمی قرار دارند

مسئول بازرسی سازمان بسیج علمی و پژوهشی کشور در این جلسه بیان کرد: نخبگان ،پژوهشگران و مخترعان بسیجی