بیوانفورماتیک و نقش آن در داروسازی | نخبه ها
خدمات مرکز


بیوانفورماتیک و نقش آن در داروسازی
news-image


داروها بنیان علم پزشکی هستند، اما هنوز نیازهای برآورده‌نشده زیادی درمورد مولکول‌های جدید برای درمان بیماری‌های ناشناخته،مبارزه با مقاومت دارویی و مواردی از این دست وجود دارد. بیوانفورماتیک دانشی است که در این راه به کمک می‌آید.

بیوانفورماتیک چیست؟

بیوانفورماتیک به زبان ساده، استفاده از دانش کامپیوتر، شبیه‌سازی، هوش مصنوعی، مدل‌سازی‌های کامپیوتری و ... برای افزایش شناخت و کارکرد ساختارهای زنده در علوم زیستی. به‌عنوان مثال در بررسی ساختار یک ویروس یا باکتری می‌توان از شبیه‌سازی کامپیوتری کمک گرفت و به نتایج دقیق‌تری دست یافت. همچنین می‌توان نحوه عملکرد ویروس یا باکتری را در مواجهه با موقعیت‌ها و پدیده‌های مختلف شبیه‌سازی کرد و به شناخت بهتری از بیماری‌ و نحوه برخورد بدن با بیماری‌ رسید.

در حقیقت می‌توان گفت، بیوانفورماتیک یک دانش بین‌رشته‌ای است که شامل روش‌ها و نرم‌افزارهایی برای فهم اطلاعات زیستی است. بیوانفورماتیک به عنوان یک دانش بین‌رشته‌ای، از ترکیب علوم کامپیوتر، آمار، ریاضی و مهندسی استفاده می‌کند تا به تجزیه و تحلیل و تفسیر اطلاعات زیست‌شناسی، که معمولاً در سطح مولکولی هستند، دست یابد.

 

تلاش‌های اصلی بیوانفورماتیک در چه زمینه‌هایی است؟

گسترش روزافزون حجم عظیم داده‌های ژنومی و نیاز به ذخیره، بازیابی و تحلیل مناسب این داده‌ها، علم بیوانفورماتیک را پدید آورده است. تلاش‌های پژوهشی اصلی در این دانش نوظهور عبارتند از: تطابق توالی، کشف ژن، گردآوری ژنوم، تنظیم ساختار پروتئینی، پیش‌بینی ساختارهای دوم و سوم پروتئین، پیش‌بینی بیان ژن و تعاملات پروتئین- پروتئین و مدل‌سازی تکامل.

امروزه توالی ژنوم بسیاری از موجودات ساده مانند باکتری‌ها تا موجودات بسیار پیشرفته چون یوکاریوت‌های پیچیده شناسایی شده ‌است. پروژه شناسایی ژنوم انسان در سال ۱۹۹۰ آغاز شد و در سال ۲۰۰۳ پایان یافت و اکنون اطلاعات کامل مربوط به توالی هر ۲۴ کروموزوم انسان موجود است.

اهمیت بیوانفورماتیک امروزه تا آن‌جایی است که به گفته متخصصان اگر کسی بخواهد در حوزه‌های زیست‌شناسی، پزشکی و داروسازی کار کند ناچار به استفاده از این علم است.

منبع خبر:سیناپرس

 

خبر های دیگر
news-image
شناسایی شرکتهای خلاق که ماهیت دانش بنیان ندارند

دبیر ستاد توسعه فضای مجازی معاونت علمی از برنامه ریزی برای شناسایی شرکتهای خلاق که ماهیت دانش بنیان ندارند خبر داد و گفت ...


news-image
پیوند دانش ایرانی و فرانسوی برای تولید کیسه خون

همه روزه، در سراسر جهان بسیاری از افراد به خون و فرآورده های خون نیاز پیدا می‌کنند به طوریکه از هر سه نفر، یک نفر در طول ...


news-image
بازار سربه فلک کشیده گیاهان دارویی

طبق برآوردهای صورت گرفته در سال‌ها اخیر، ارزش بازارهای جهانی داروهای گیاهی که شامل گیاهان دارویی فرآورده‌های آنها است، ه ...