بیوانفورماتیک و نقش آن در داروسازی | نخبه ها
خدمات مرکز


بیوانفورماتیک و نقش آن در داروسازی
news-image


داروها بنیان علم پزشکی هستند، اما هنوز نیازهای برآورده‌نشده زیادی درمورد مولکول‌های جدید برای درمان بیماری‌های ناشناخته،مبارزه با مقاومت دارویی و مواردی از این دست وجود دارد. بیوانفورماتیک دانشی است که در این راه به کمک می‌آید.

بیوانفورماتیک چیست؟

بیوانفورماتیک به زبان ساده، استفاده از دانش کامپیوتر، شبیه‌سازی، هوش مصنوعی، مدل‌سازی‌های کامپیوتری و ... برای افزایش شناخت و کارکرد ساختارهای زنده در علوم زیستی. به‌عنوان مثال در بررسی ساختار یک ویروس یا باکتری می‌توان از شبیه‌سازی کامپیوتری کمک گرفت و به نتایج دقیق‌تری دست یافت. همچنین می‌توان نحوه عملکرد ویروس یا باکتری را در مواجهه با موقعیت‌ها و پدیده‌های مختلف شبیه‌سازی کرد و به شناخت بهتری از بیماری‌ و نحوه برخورد بدن با بیماری‌ رسید.

در حقیقت می‌توان گفت، بیوانفورماتیک یک دانش بین‌رشته‌ای است که شامل روش‌ها و نرم‌افزارهایی برای فهم اطلاعات زیستی است. بیوانفورماتیک به عنوان یک دانش بین‌رشته‌ای، از ترکیب علوم کامپیوتر، آمار، ریاضی و مهندسی استفاده می‌کند تا به تجزیه و تحلیل و تفسیر اطلاعات زیست‌شناسی، که معمولاً در سطح مولکولی هستند، دست یابد.

 

تلاش‌های اصلی بیوانفورماتیک در چه زمینه‌هایی است؟

گسترش روزافزون حجم عظیم داده‌های ژنومی و نیاز به ذخیره، بازیابی و تحلیل مناسب این داده‌ها، علم بیوانفورماتیک را پدید آورده است. تلاش‌های پژوهشی اصلی در این دانش نوظهور عبارتند از: تطابق توالی، کشف ژن، گردآوری ژنوم، تنظیم ساختار پروتئینی، پیش‌بینی ساختارهای دوم و سوم پروتئین، پیش‌بینی بیان ژن و تعاملات پروتئین- پروتئین و مدل‌سازی تکامل.

امروزه توالی ژنوم بسیاری از موجودات ساده مانند باکتری‌ها تا موجودات بسیار پیشرفته چون یوکاریوت‌های پیچیده شناسایی شده ‌است. پروژه شناسایی ژنوم انسان در سال ۱۹۹۰ آغاز شد و در سال ۲۰۰۳ پایان یافت و اکنون اطلاعات کامل مربوط به توالی هر ۲۴ کروموزوم انسان موجود است.

اهمیت بیوانفورماتیک امروزه تا آن‌جایی است که به گفته متخصصان اگر کسی بخواهد در حوزه‌های زیست‌شناسی، پزشکی و داروسازی کار کند ناچار به استفاده از این علم است.

منبع خبر:سیناپرس

 

خبر های دیگر
news-image
ارائه خدمات مشاوره فنی به کارفرمایان صنعت نفت توسط یک شرکت دانش‌بنیان داخلی

ایرانی بودن یعنی تلاش مضاعف برای رسیدن به اهداف و خواسته ها. وقتی نیازی در کشور باشد و پاسخی برای آن نباشد، وظیفه سنگینی ...


news-image
تولید قطعات سبک و کاربردی در صنعت هواپیما

طرحی با عنوان " شکل دهی سوپر پلاستیک آلیاژهای آلومینیم و منیزیم" توسط محققان دانشگاه بوعلی سینا همدان با پشتیبانی صندوق ...


news-image
رمزگشایی عملیاتی اکوسیستم فناوری و نوآوری صنعت خودرو

نخستین فروم بین‌المللی برنامه ملی آینده نگاری علم و فناوری در حوزه خودرو با عنوان "آینده صنعت خودرو؛ نوآوری‌ها و فناوری‌ ...