گر گرفتگی را با گیاهان دارویی آرام کنید | نخبه ها
خدمات مرکز


گر گرفتگی را با گیاهان دارویی آرام کنید
news-image


زنان، با بالا رفتن سن و ورود به دوران یائسگی، اغلب با مشکلات بدنی جدیدی مواجه می‌شوند. یکی از مهم‌ترین این مشکلات، گرگرفتگی است.
محققین کشورمان، درمان‌های طبیعی و گیاهی برای این عارضه را در فصلنامه «گیاهان دارویی» وابسته به پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی منتشر کرده‌اند.

گرگرفتگي ازجمله شایع‌ترین شکایت‌های زنان در دوران يائسگي است كه به دنبال كمبود هورمون زنانه استروژن اتفاق می‌افتد. شایع‌ترین نشانه‌های گُرگرفتگي عبارت‌اند از: احساس گرماي شديد و ناگهاني در صورت، گردن، بازوها و در قسمت پایین‌تنه همراه با تند و نامنظم شدن ضربان قلب و عرق كردن و همچنين علائمي مانند اختلال در خواب شبانه، سردرد و اضطراب، سرگيجه، ضعف و حتی غش.

گُرگرفتگي بر روي خلق فرد، حافظه، فعاليت جنسي، كيفيت زندگي و عملكرد اجتماعي زنان اثر دارد و همچنين موجب تحریک‌پذیری، افسردگي، كاهش تمركز و خستگي فرد می‌شود. بنابراين درمان صحيح این مشکل که از عوارض يائسگي است، اهميت زیادی دارد.

شایع‌ترین نشانه‌های گُرگرفتگي عبارت‌اند از: احساس گرماي شديد و ناگهاني در صورت، گردن، بازوها و در قسمت پایین‌تنه همراه با تند و نامنظم شدن ضربان قلب و عرق كردن و همچنين علائمي مانند اختلال در خواب شبانه، سردرد و اضطراب، سرگيجه، ضعف و حتی غش.

شایع‌ترین روش برای درمان گرگرفتگي، استفاده از هورمون درماني )استروژن به‌تنهایی يا استروژن به‌علاوه پروژسترون( است. اما چنین درماني ممكن است عوارضي مانند حملات قلبي، سكته، سرطان سينه، سرطان و افسردگي را ايجاد كند. علاوه بر اين حدود 10 درصد از خانم‌ها به دليل ابتلا به برخي بیماری‌ها، ممنوعيت مصرف استروژن دارند.

لذا امروزه استفاده از درمان‌های جايگزين مانند انواع تركيبات گياهي، طب سوزني، ماساژ درماني، ورزش، رژیم‌های غذايي و يوگا كه اغلب ارزان‌تر هستند و عوارض كمتري نیز دارند موردتوجه قرار گرفته‌اند.

منبع خبر:سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
ربات نرم پوشیدنی پنوماتیک توانبخشی دست طراحی شد

عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، ربات نرم پوشیدنی پنوماتیک توانبخشی دست را طراحی کرد.


news-image
دستگاه نهالکار تمام مکانیزه ساخته شد

دراین دستگاه انواع نهال ها ، بوته و نهالهای گلدانی در هر انواع سطوح صاف وشیب دار کاشت می شود


news-image
پشتیبانی نیسان، هوندا و تویوتا از سوخت هیدروژنی

شرکت‌های بزرگ خودروسازی ژاپن به سراغ همکاری ویژه‌ای برای افزایش محبوبیت سوخت هیدروژنی در این کشور رفته‌اند