گر گرفتگی را با گیاهان دارویی آرام کنید | نخبه ها
خدمات مرکز


گر گرفتگی را با گیاهان دارویی آرام کنید
news-image


زنان، با بالا رفتن سن و ورود به دوران یائسگی، اغلب با مشکلات بدنی جدیدی مواجه می‌شوند. یکی از مهم‌ترین این مشکلات، گرگرفتگی است.
محققین کشورمان، درمان‌های طبیعی و گیاهی برای این عارضه را در فصلنامه «گیاهان دارویی» وابسته به پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی منتشر کرده‌اند.

گرگرفتگي ازجمله شایع‌ترین شکایت‌های زنان در دوران يائسگي است كه به دنبال كمبود هورمون زنانه استروژن اتفاق می‌افتد. شایع‌ترین نشانه‌های گُرگرفتگي عبارت‌اند از: احساس گرماي شديد و ناگهاني در صورت، گردن، بازوها و در قسمت پایین‌تنه همراه با تند و نامنظم شدن ضربان قلب و عرق كردن و همچنين علائمي مانند اختلال در خواب شبانه، سردرد و اضطراب، سرگيجه، ضعف و حتی غش.

گُرگرفتگي بر روي خلق فرد، حافظه، فعاليت جنسي، كيفيت زندگي و عملكرد اجتماعي زنان اثر دارد و همچنين موجب تحریک‌پذیری، افسردگي، كاهش تمركز و خستگي فرد می‌شود. بنابراين درمان صحيح این مشکل که از عوارض يائسگي است، اهميت زیادی دارد.

شایع‌ترین نشانه‌های گُرگرفتگي عبارت‌اند از: احساس گرماي شديد و ناگهاني در صورت، گردن، بازوها و در قسمت پایین‌تنه همراه با تند و نامنظم شدن ضربان قلب و عرق كردن و همچنين علائمي مانند اختلال در خواب شبانه، سردرد و اضطراب، سرگيجه، ضعف و حتی غش.

شایع‌ترین روش برای درمان گرگرفتگي، استفاده از هورمون درماني )استروژن به‌تنهایی يا استروژن به‌علاوه پروژسترون( است. اما چنین درماني ممكن است عوارضي مانند حملات قلبي، سكته، سرطان سينه، سرطان و افسردگي را ايجاد كند. علاوه بر اين حدود 10 درصد از خانم‌ها به دليل ابتلا به برخي بیماری‌ها، ممنوعيت مصرف استروژن دارند.

لذا امروزه استفاده از درمان‌های جايگزين مانند انواع تركيبات گياهي، طب سوزني، ماساژ درماني، ورزش، رژیم‌های غذايي و يوگا كه اغلب ارزان‌تر هستند و عوارض كمتري نیز دارند موردتوجه قرار گرفته‌اند.

منبع خبر:سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
نهمین جشنوارۀ رویش سال با نام «خلیج‌فارس» برگزار می‌شود

جشنواره «رويش خليج‌فارس» به میزبانی بنیاد نخبگان استان هرمزگان برگزار می‌شود


news-image
ایده‌های ناب خود را دنبال کنید

دومین دوره رویداد ایده ناب با حمایت مرکز شتابدهی نوآوری که در پارک فناوری پردیس معاونت علمی فعالیت می‌کند، تا 21 اردیبهش ...


news-image
آینده درخشان برای اینترنت همراه

اینترنت 5G در راه است