چرا کشتی‌ها تصادف می‌کنند | نخبه ها
خدمات مرکز


چرا کشتی‌ها تصادف می‌کنند
news-image


شنبه شب یک تانکر حامل 136هزار تن نفت تغلیظ‌شده در حدود 160مايل دريايي(300کيلومتري) شرق رودخانه «يانگ‌تسه» در نزديکي شهر شانگهاي،در شرق چين آتش گرفت و 32خدمه آن ناپدید شدند. اما چرا کشتی‌ها با وجود سیستم‌های ناوبری تصادف می‌کنند؟
به گزارش وزارت حمل و نقل چين این آتش‌سوزی تا ظهر روز بعد نیز همچنان ادامه داشته و آثار نفت روي سطح آب قابل مشاهده بود.

نفتکش سانچی Sanchi که با پرچم پاناما و طول 274 متر براي شرکت ايراني «برايت شيپينگ» Bright Shipping  کار مي‌کرد، به سمت کره جنوبي براي تحويل محموله خود در حرکت بود. دومين کشتي نیز يک کشتي باري چيني با پرچم هنگ‌کنگ حامل 64 هزار تن غلات بود که 21 نفر خدمه داشت و خوشبختانه همه آن‌ها نجات داده شدند.

طبق بیانیه شرکت ملی نفت‌کش‌، در این حادثه همه پرسنل نفت‌کش ایرانی که 30نفر ایرانی و 2نفر بنگلادشی بودند، مفقود شده‌اند و تلاش برای پیدا کردن مفقودین ادامه دارد، اما نشت گاز سمی عملیات را دشوار کرده است.

دولت، ارزش محموله این کشتی را 60 میلیون دلار و ارزش نفتکش آتش‌گرفته را 32 میلیون دلار اعلام کرده است.

 

اما چرا کشتی‌ها باوجود سیستم‌های ناوبری تصادف می‌کنند؟

همه کشتی‌ها به‌ویژه کشتی‌های بزرگ تجاری به انواع و اقسام وسایل ناوبری و هدایت حمل‌ونقل مانند رادار و جی‌پی‌اس مجهز هستند و معمولاً زمانی که به بنادر و مناطق پرترافیک نزدیک می‌شوند، با استفاده از همین تجهیزات پیشرفته می‌توانند نقشه حرکت سایر کشتی‌ها را نیز در اختیار داشته باشند.

علاوه بر آن، برخلاف تصور عامه، در دریاها نیز مانند مسیرهای هوایی و زمینی قوانین حمل‌ونقل وجود دارد. محدوده‌های تعریف‌شده برای ناوبری ایمن کشتی‌ها، وضع قوانین بین‌المللی برای توقف کشتی‌ها به منظور کاهش ریسک برخورد آن‌ها با هم و اصول و مقررات حرکتی دیگری که درست مانند قوانین راهنمایی و رانندگی در جاده‌ها، برای رفت‌و‌آمد صحیح و ایمن کشتی‌ها طراحی و تنظیم شده است. با این وجود می‌بینیم که این نوع تصادفات دریایی در دنیا اتفاق می‌افتد و خسارات هنگفتی بر جای می‌گذارد.

منبع خبر:سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
میدان دادن به بخش خصوصی راهکار تولید فناوری از پژوهش‌های کاربردی

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری گفت: شکوفایی خروجی نیروی انسانی در تولید فناوری با ایجاد محیط مساعد کسب و کار محقق می‌شو ...


news-image
امنیت ملی در فضای سایبری در سطح متوسطی قرار دارد

دبیر ستاد توسعه فناوری اطلاعات، ارتباطات و فضای مجازی معاونت علمی؛ خبر داد: بر اساس شاخص GCI منتشرشده از سوی اتحادیه بین ...


news-image
هوای خانه با لیزر تصفیه می‌شود

یک شرکت تولیدکننده لوازم خانگی پنکه‌ای ابداع کرده است که ضمن تشخیص