تحصیلات آکادمیک قبل از رفتن به مدرسه پیش بینی می شود | نخبه ها
خدمات مرکز


تحصیلات آکادمیک قبل از رفتن به مدرسه پیش بینی می شود
news-image


به گزارش سیناپرس به نقل از مهر، طبق تحقیقی جدید می توان مد تها قبل از آنکه کودک وارد مدرسه شود، با کمک ژن ها دستاوردهای آکادمیک  او را پیش بینی کرد.  محققان ۱۲۷۱ ژن مختلف را شناسایی کرده اند که با سطح تحصیلات فرد مرتبط است. آنها با استفاده از این اطلاعات یک «نمره پلی ژنیک» ( polygenic score) ابداع کرده اند که قابلیت پیش بینی سال هایی را دارد که فرد صرف تحصیلات علمی می کند. ضریب خطای این روش ۱۳ درصد است.

 تیمی از محققان بین المللی از جمله پژوهشگران دانشگاه کلورادو بولدر با همراهی دیگران طی دو سال این تحقیق را انجام داده اند.

در این پژوهش محققان به دنبال ارتباط میان ژن ها و تعداد سال هایی بودند که فرد در مدرسه گذرانده است. شرکت کنندگان در این تحقیق ۳۰ ساله و بالاتر و بیشتر از نژاد اروپایی بودند. اطلاعات ژنتیک از ۷۱ مخزن اطلاعاتی از جمله UKBiobank و شرکت های خصوصی مانند ۲۳and Me گرفته شد.

تحقیق مذکور با حضور ۱.۱ میلیون شرکت کننده از ۱۵ کشور دنیا انجام شد و یکی از بزرگترین پژوهش های ژنوم های انسانی به شمار می رود.

 عوامل دموگرافیک  مانند درآمد خانوار، میزان تحصیلات والدین و غیره نیز همین قدرت پیش بینی را دارند.

منبع خبر: سینلپرس

خبر های دیگر
news-image
نانوسلولز ماده خام پایان‌ناپذیر صنعتی

سلولز یکی از مهم‌ترین پلیمرهای طبیعی است و به‌عنوان یک ماده خام پایان‌ناپذیر


news-image
پیشگیری از میگرن با پدهای خنک کننده

میگرن یکی از اختلالات شدیدی محسوب می شود که با سر دردهای ملایم یا شدید پی در پی


news-image
نهمین مسابقه ملی فناوری نانو راهی برای توسعه فناوری است

مسابقه ملی فناوری نانو بزرگ‌ترین رقابت علمی در حوزه فناوری نانو در میان دانشجویان و فارغ‌التحصیلان است که هرساله با حضور ...