تولیدات علمی در حوزه مهندسی بیش از میانگین جهانی است | نخبه ها
خدمات مرکز


تولیدات علمی در حوزه مهندسی بیش از میانگین جهانی است
news-image


پایگاه ای‌اس‌آی (ESI) برای تجزیه و تحلیل کمی پژوهشگران و کشورها به وجود آمد و به محققان کمک می کند تا پژوهش‌ها و روند تسلسل علوم آگاه شوند.
برای رسیدن به این هدف ۲۲ رشته انتخابی از بین مجلات موجود در وب آو ساینس از سراسر جهان را که در موسسه آی اس آی وجود دارد، تحت پوشش قرار می‌دهد. این پایگاه شامل ابزار آماری برای رتبه بندی پژوهشگران، سازمان‌ها، کشورها و مجلات به لحاظ میزان استناد با آن ها نیز است.

این پایگاه به گردآوری آمار و اطلاعات درباره پیشرفت علوم مبتنی بر شمارش انتشار مقالات مجلات از پایگاه علمی تامسون رویترز می باشد که شامل تمامی مقالات چاپ شده در ۱۰ سال اخیر این مجلات می‌باشد. در گزارش حاضر، این پایگاه در اکتبر 2017 روزآمد شده است که شامل بیش ۱۰ میلیون مقاله از ۲۲ رشته خاص است. اطلاعات این گزارش مربوط به اول ژانویه 2005 تا اکتبر 2017 در حوزه مهندسی است.همچنین دوره روزآمد شدن این پایگاه هر دوماه یکبار است.
 
داده‌های نمودار شماره 1 نشان می‌دهد که درحوزه مهندسی، ایران از نظر تعداد پژوهش های حوزه مهندسی در منطقه رتبه اول را دارد و از یک رشد خطی مناسبی برخوردار بوده است. به این معنی که در سال 2007 میلادی 12161 عنوان مقاله ثبت شده داشته است و تا اکتبر 2017 این تعداد به رقم 26910 عنوان رسیده است. بعد از ایران کشور ترکیه از نظر تعداد تولیدات علمی در منطقه قرار دارد. ترکیه در سال 2007 میلادی 11254 عنوان مقاله ثبت شده داشته است و تا اکتبر 2017 این تعداد به رقم 12950 عنوان رسیده است. رژیم صهیونیستی از یک روند تقریبا ثابتی برخوردار بوده است یعنی در سال 2007 میلادی 3437 عنوان مقاله ثبت شده داشته است که تا اکتبر 2017 این رقم 3473 عنوان بوده است. عربستان سعودی از نظر میزان رشد نسبت کشورهای بررسی روند مناسبت تری داشته است که از سال 2010 میلادی از رژیم صهیونیستی در میزان تولید پیشی گرفته است. عربستان در سال 2007 میلادی تعداد 1803 عنوان مقاله ثبت شده داشته است که این رقم در اکتبر 2017 به 6648 عنوان رسیده است.

منبع خبر:سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
کنفرانس ملی "نقش مطالعات میان‌‌رشته‌ای در توسعه‌ علمی و کار آفرینی کشور" برگزار ...

به منظور برقراری ارتباط و پیوند بین رشته‌ای و ایجاد بسترهای تعامل و همفکری میان اساتید، اندیشمندان و دانشجویان، کنفرانس ...


news-image
چراغ‌های روشنایی معابر هوشمند به دنبال شناسایی رفتار مردم

مسئولان شهر سن‌دیه‌گو با نصب چراغ‌های روشنایی معابر هوشمند به دنبال بررسی و شناسایی


news-image
بازار ملی محصولات و خدمات، فناوری‌ها و نرم‌افزارهای هوایی ایجاد می شود

دبیر ستاد توسعه فناوری‌ها و صنایع دانش‌بنیان هوایی و هوانوردی معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری از ایجاد بازار ملی محصولا ...