میدان دادن به بخش خصوصی راهکار تولید فناوری از پژوهش‌های کاربردی | نخبه ها
خدمات مرکز


میدان دادن به بخش خصوصی راهکار تولید فناوری از پژوهش‌های کاربردی
news-image


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در مراسم جشن بلوغ فناوری و خروج 13 داروی نوترکیب حوزه زیست‌فناوری از مرحله شتابدهی و تولید نیمه صنعتی شتابدهنده پرسیس‌ژن، با تأکید بر اینکه برای خلق راه حل و فناوری از پژوهش، باید شیوه‌های نوین در پژوهش به‌کمک بخش خصوصی جایگزین روش‌های پیشین و عمدتاً دولتی هزینه در این حوزه شود، اظهار کرد:  تجربه سرمایه‌گذاری کلان بخش دولتی در پژوهش نشان داده این روش نتیجه بخش نیست و می توان با ایجاد محیط مساعد فعالیت بخش خصوصی و صرف هزینه به مراتب کمتر، نتایج بهتری در  تولید فناوری و نوآوری از پژوهش حاصل کرد.

 ستاری افزود علیرغم سرمایه گذاری های کلانی که توسط دولت در بخش پژوهش انجام شده، اما نتیجه درخور توجهی حاصل نشده است زیرا پژوهش از دل بخش خصوصی بیرون می‌آید. هزینه‌کرد دولت در پژوهش‌های کاربردی و معرفی  استخدام دولتی به عنوان راهکار اشتغال، مسیر نادرستی برای رسیدن به پیشرفت و حل مشکلات است و زمانی که بخش خصوصی نقشی در پژوهش و اشتغال داشته باشد، مشکلات کشور حل می‌شود.

 رئیس بنیاد ملی نخبگان فعالیت شتاب دهنده زیست فناوری پرسیس‌ژن در تولید فناوری توسط بخش خصوصی با تکیه بر توانمندی خلاقیت نیروی انسانی را نمونه‌ای موفق از الگوی جدید پژوهش دانست و افزود: با تحول فرهنگی و ایجاد محیط مساعد، یک شتابدهنده  بخش خصوصی  فعال در حوزه زیست فناوری توانسته ظرف کمتر از دو سال بیش از ۱۷ فناوری و محصول دارویی تولیدکند، حالی که بسیاری از پژوهشگاه های دولتی در طول بیش از یکصد سال فعالیت خود ماحصل چندانی به ارمغان نیاوردند؛ توجه به این موضوع اهمیت اصلاح نوع نگرش عمومی و تحول کامل در روش های پیشین را دوچندان می کند.

منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
نسل سوم سلول‌های خورشیدی در مسیر تجاری‌سازی قرار گرفت

پژوهشگران کشور قدم در مسیر افزایش استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر با تولید محصولی نواورانه گذاشته‌اند تا کارآمدترین راهکا ...


news-image
نشست هم‌اندیشی بنیاد نخبگان کهگیلویه‌و‌بویراحمد برگزار شد

نشست هم‌اندیشی بنیاد نخبگان استان کهگیلویه‌و‌بویراحمد با رویکرد بررسی چالش‌ها و زمینه‌های پیشرفت استان در حوزه‌های کشاور ...


news-image
جشنـواره رصـدی زمستـانی برگزار شد

بنیاد نخبگان استان اصفهان با همکاری مرکز آموزش نجوم ادیب جشنـواره رصـدی