تاکید بر ورود صنایع به حوزه تحقیق و توسعه در کمیسیون نخبگان | نخبه ها
خدمات مرکز


تاکید بر ورود صنایع به حوزه تحقیق و توسعه در کمیسیون نخبگان
news-image


جلسه ۸۴ کمیسیون نخبگان و آینده نگاری علم و نوآوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.در این جلسه گزارشی پیرامون موضوع وضعیت ثبت اختراع در ایران و چند کشور دیگر ارائه شد.در ابتدای جلسه مفهوم پتنت و تعاریف بین المللی انواع پتنت ارائه شد و سپس روند ثبت پتنت در ژاپن مورد بررسی قرار گرفت و الگوی فرایند ثبت اختراع در ایران و ژاپن مقایسه و بررسی شد.

بر اساس این گزارش در مجموع ۱۷ فرایند اصلی در ثبت پتنت در ژاپن وجود دارد که نیاز است تا این فرایندها در ثبت پتنت در کشورمان نیز مورد بررسی قرار گیرد و همچنین بررسی پرداخت‌های مالی درخواست کنندگان پتنت در ژاپن نیز از دیگر مواردی بود که در این گزارش ارائه شد.

در ادامه، تعداد پتنت‌های به ثبت رسیده در دانشگاه‌های مختلف جهان به تفکیک کشور مقایسه شد و همچنین تعداد پتنت‌های دانشگاه‌های مهم کشورهای آمریکا، فرانسه، آلمان، کره جنوبی، ژاپن و چین مورد بررسی قرار گرفت.

نبود مجله اختصاصی جهت انتشار پتنت های به ثبت رسیده در ایران، پایین بودن نسبت سرانه تعداد ثبت پتنت به نسبت میزان تولید مقالات علمی در ایران و نیاز به ترسیم و ارائه مدلی کامل از فرآیند ثبت پتنت در ایران از مواردی بود که توسط اعضا مورد توجه قرار گرفت.

در ادامه جلسه نسرین سلطانخواه  گفت: در کنار آمار موجود از میزان ثبت پتنت دانشگاه‌های مختلف جهان بایستی مقایسه ای هم از تعداد پتنت های به ثبت رسیده توسط شرکت‌های صنعتی کشورهای مختلف صورت گیرد تا بتوان به روند ارتباط صنعت و دانشگاه در کشورهای مختلف دست یافت و نیز قوت و ضعف سیاستگذاری کشور در زمینه تجاری سازی پتنت احصا شود.

منبع خبر: سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
افزايش راندمان و پتانسيل بيوگاز از ضایعات کشاورزی محقق شد

" پیش فرآوری برای بهبود توليد بيوگاز از ضایعات کشاورزی " عنوان پژوهشی است که توسط پژوهشگران کشور انجام شده است که افزایش ...


news-image
«رویداد خلق ایده» برگزار شد

«رویداد خلق ایده» به‌منظور خلق، پرورش و ارائه ایده‌هایی سینمایی با حمایت ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علم ...


news-image
ثبت محصولات جشنواره ملی پرواز آزاد ایران در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

طرح محصولات جشنواره ملی پرواز آزاد ایران(جمپا) در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به ثبت رسید.