مبنای طبقه بندی خطرات ناشی از فناوری لیزر چیست | نخبه ها
خدمات مرکز


مبنای طبقه بندی خطرات ناشی از فناوری لیزر چیست
news-image


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری؛ چند سالی است که نشانگرهای لیزری به‌عنوان ابزار تبلیغ فروشگاه‌ها در سطح کشور و حتی به‌صورت نشانگر در اسباب‌بازی کودکان مورداستفاده قرار می‌گیرند و این در حالی است که لیزرها هرگز نباید به‌عنوان یک وسیله کاملاً امن و بدون رعایت ملاحظات مربوط به آن مورداستفاده قرار گیرد و خانواده‌ها باید توجه کنند که فرزندانشان از نگاه به هر نوع نشانگر لیزری، خودداری کنند تا از آسیب‌های جبران‌ناپذیر ناشی از پرتو لیزر در امان باشند
اگر  پرتو لیزر  را از مردمک چشم عبور دهیم، قرینه آن بر روی شبکیه، کانونی می‌شود و حتی درصورتی‌که توان لیزر کمتر از چند میلی وات باشد نیز شدت پرتو بر روی شبکیه می‌تواند به میزان زیادی افزایش یابد و آسیب‌های جدی و برگشت‌ناپذیر برای چشم به همراه داشته باشد. بنابراین بازهم تاکید می‌کنیم که لیزر اسباب‌بازی نیست و هرگز نباید در دسترس کودکان قرار گیرد. 
به‌عبارت‌دیگر، خطرات لیزر به دو بخش تابشی و غیر تابشی تقسیم‌بندی می‌شود، خطرات تابشی شامل قابلیت اشتغال مواد در اثر جذب پرتو، بازتاب پرتو ، سوختگی پوست و آسیب‌های چشمی است. 
خوشبختانه اغلب گسیل کننده‌های لیزری که در دستگاه‌های خانگی و مصارف روزمره مورداستفاده قرار می‌گیرند، از انواع لیزرهای کم‌توان بوده و در طبقه‌بندی انواع لیزر، در کلاس I""  قرار می‌گیرند و تقریباً بی‌خطر هستند. 
خطرات اصلی پرتو لیزر شامل تأثیرات ناخواسته تابش لیزر بر پوست و به‌خصوص چشم است، همچنین به دلیل اینکه دستگاه‌های تولید لیزر مخصوصاً در کاربردهای صنعتی و پزشکی، جزء دستگاه‌های الکتریکی پرتوان و ولتاژ بالا هستند، حفاظت در برابر بخش‌های الکتریکی منابع لیزری نیز اهمیت فراوانی دارد، به‌طوری‌که عدم رعایت موارد ایمنی در این زمینه ممکن است صدمات جبران‌ناپذیری به همراه داشته باشد. 

منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
تولید کفش هایی از پلاستیک های بازیافتی

شرکت پوشاک آلمانی "آدیداس"(Adidas) اعلام کرده است که تا سال 2024 تمام کفش‌های خود را تنها با استفاده از پلاستیک‌های بازی ...


news-image
دردسری جدید برای کارآفرین بزرگ

اختراع ایلان ماسک ممنوع میشود؟


news-image
رشد ثبت پتنت بین‌المللی مخترعان ایرانی

مدیر کانون پتنت معاونت علمی از ارتقاء رتبه ایران در ثبت بین‌المللی پتنت خبر داد