چند نوترون را می‌توان در یک اتم جای داد؟ | نخبه ها
خدمات مرکز


چند نوترون را می‌توان در یک اتم جای داد؟
news-image


فیزیکدانان در ژاپن سنگین‌ترین هسته کلسیم را ایجاد کرده‌اند که در حالت عادی هرکدام شامل ۲۰ پروتون موردنیاز برای ساخت این عنصر است، در این آزمایش تعداد نوترون‌ها به ۴۰ عدد بالغ شد. این میزان، دو برابر تعداد نوترون‌های موجود در شایع‌ترین شکل کلسیم و دو برابر بیشتر از رکورد قبلی است. یافته‌های این تحقیق نشان می‌دهد برخلاف تصورات پیشین، امکان این‌که نوترون‌ها را به هسته‌های بیشتری تبدیل کرد، وجود دارد و این کشف جدید می‌تواند پیامدهایی برای نظریات ستاره‌های نوترونی داشته باشد.

یافته‌های این تحقیق نشان می‌دهد برخلاف تصورات پیشین، امکان این‌که نوترون‌ها را به هسته‌های بیشتری تبدیل کرد، وجود دارد و این کشف جدید می‌تواند پیامدهایی برای نظریات ستاره‌های نوترونی داشته باشد.

دانیل فیلیپس (Daniel Phillips)، فیزیکدان تئوری هسته‌ای در دانشگاه آویو در اوهایو درباره این مسئله می‌گوید: «این کشف درواقع یک یافته مهم و جالب است.»

مدل‌های ساختار هسته‌ای فیزیکدان‌ها به هسته‌های رایج‌تر با تعداد تقریباً مساوی پروتون‌ها و نوترون‌ها متصل شده‌اند و دانشمندان باید بدانند که این تئوری‌ها تا چه حد می‌توانند اشتباه باشند زیرا آن‌ها را به هسته‌هایی با نسبت‌های پروتونی و نوترون بیشتر تبدیل می‌کند.

هسته اتمی شامل پروتون‌ها و نوترون‌هایی هستند که توسط نیروی قوی هسته‌ای تشکیل‌شده است. تعداد پروتون‌ها، هویت اتم را به‌عنوان یک عنصر شیمیایی تعیین می‌کند؛ تعداد نوترون‌ها نیز ایزوتوپ عنصر را تعیین می‌کند. کتاب‌های درسی اغلب یک هسته را به تصویر می‌کشد، زیرا پروتون‌ها و نوترون‌های زیادی مانند آب‌نبات درهم می‌تند، اما هسته‌های واقعی بسیار پیچیده‌تر از این مثال هستند. هسته اگرچه از ذرات گسسته ساخته‌شده است، اما هسته‌های متوسط ​​مانند قطره مایع با کشش سطحی عمل می‌کنند. درعین‌حال، هسته‌ها دارای پوسته‌های انرژی کوانتومی انتزاعی هستند و می‌توانند در صورت داشتن تعدادی پروتون یا نوترون‌هایی که این پوسته‌ها را پر می‌کنند، به‌شدت محدود شوند؛ همان‌طور که در مقیاس بزرگ‌تر، اتم‌ها در صورت پر شدن پوسته الکترون‌ها عمل می‌کنند. علاوه بر این، پروتون‌ها و نوترون‌ها می‌توانند زوج‌های کوچک و سه‌بعدی را تشکیل دهند که خواص و ثبات هسته را تغییر دهند.

منبع خبر: سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
ششمین همایش طلای سبز برگزار می‌شود

ششمین همایش‌های طلای سبز با همکاری ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی


news-image
آزمون بالینی برای بررسی عملکرد دستگاه زیست‌الکترونیک

به زودی آزمون بالینی روی ابزار زیست‌الکترونیک برای درمان بیماری پوستی موسوم به


news-image
ایده جالب برای کاهش تصادف موتورسواران

یک استارتاپ درکالیفرنیا کمپینی برای نصب چراغ های خطر به کلاه ایمنی موتور سواران