یک بازی نوین لیزری تولید شد | نخبه ها
خدمات مرکز


یک بازی نوین لیزری تولید شد
news-image


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، توسط یک محقق داخلی در کشور، بازی نوین لیزری " چترا"را  باهدف آشنایی سازی بازیکنان با مفاهیم ابتدایی لیزر و اپتیک و همچنین تولید یک سرگرمی فکری با توجه به فرهنگ اصیل ایرانی ارئه کرد، این بازی که در سه سطح آسان، متوسط و دشوار طراحی‌شده است، مناسب رده‌های مختلف 9 تا 99 سال است. همچنین این بازی فکری، اهدافی آموزشی برای دان آموزان نیز دارد.

هرمس: در کل بازی یک‌مهره هرمس وجود دارد، اگر باریکه لیزر 7 بار به این مهره برخورد کند، این مهره از بین رفته و بازیکنی که تعداد بیشتری از این هفت ضربه لیزری را بزند برنده بازی خواهد بود. حرکت این مهره به این شکل است که هر بازیکن، پس از انجام حرکت خود، این مهره را یک‌خانه به‌صورت ساعت‌گرد در چهارخانه مشخص‌شده در صفحه بازی حرکت می‌دهد. 
بالیستا: این مهره شامل دو آینه در دو طرف خود است، این مهره‌ها لیزر فرودی را از دو طرف خود است. این مهره‌ها لیزر فرودی را از دو طرف بازتاب می‌دهند، بنابراین امکان حذف مهره‌ها از صفحه بازی وجود ندارد. برخلاف مهره‌های دیگر، با هر مهره‌ای در خانه مجاور جابجا شوند. این مهره‌ها قوی‌ترین مهره‌ها بازی هستند ولی در استفاده از این مهره‌ها باید دقت شود تا حریف از سمت دیگر آینه به نفع خودش استفاده نکند. هر تیم دارای دو عدد از مهره‌ها است. 

منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
پیشگامی در توسعه نوآوری‌های مواد با کاربری در بخش انرژی

پیشگام-توسعه-نوآوری‌-مواد -انرژی-پایدار صنعتی


news-image
استفاده از سلول‌های بنیادی برای مطالعه بیماری کبد چرب

محققین یک سیستم آزمایشگاهی را برای مطالعه شایع‌ترین بیماری کبدی موسوم به کبد چرب طراحی کرده‌اند و راه را برای پژوهش برا ...


news-image
نخستین سمپوزیوم «اختلالات عضله، سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی» برگزار شد

نخستین سمپوزیوم «اختلالات عضله، سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی» با همکاری ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی ...