تشخیص دقیق تر سرطان پوست با آزمایش خون | نخبه ها
خدمات مرکز


تشخیص دقیق تر سرطان پوست با آزمایش خون
news-image


ملانوم یا ملانوما (Melanoma) مرگبارترین و بدخیم ترین نوع سرطان پوست محسوب می شود. در سال 2015 حدود 60 هزار نفر در سراسر جهان در اثر این بیماری جان خود را از دست دادند. استرالیا، آمریکای شمالی و اروپا، از جمله مناطق درگیر با این بیماری هستند.

تشخیص زودهنگام ملانوم، شانس نجات بیماران را تا 95 درصد افزایش می دهد، درحالیکه با پیشرفت بیماری، شانس بقای بیمار به کمتر از 50 درصد کاهش پیدا می کند.

دستاورد دانشمندان گروه تحقیقات ملانوم در دانشگاه ادیت کوان (استرالیا) در توسعه آزمایش خون جدید، به نجات جان هزاران بیمار کمک خواهد کرد.

آزمایش خون جدید موسوم به MelDX، از طریق شناسایی آنتی بادی هایی که بدن در مراحل اولیه بروز ملانوم تولید می کند، سرطان را تشخیص می دهد.

با انجام آزمایش خون روی 104 بیمار مبتلا به ملانوم و 105 فرد سالم، نشان داده شد که آزمایش MelDX قادر به تشخیص ملانوم با دقت 81.5 درصد است. همچنین این آزمایش، بیماری سرطان را در 79 درصد از بیماران به درستی تشخیص داد. نرخ مثبت کاذب (تشخیص اشتباه) در افراد سالم نیز 16 درصد گزارش شد.

پائولین زانکر(Pauline Zaenker) ، از پژوهشگران حوزه سرطان تأکید کرد: تکیه بر نتایج بیوپسی در برخی موارد می تواند مشکل ساز باشد. علاوه بر احتمال بروز خطا و هزینه بر بودن، بیوپسی یک روش تهاجمی محسوب شده و مقداری از بافت پوست بیمار(1cm*1cm) برداشته می شود.

خبر های دیگر
news-image
کارآفرینان موفق، مستعدان را به مسیر مناسب جهت‌دهی کنند

حسن‌زاده گفت: کارآفرینان موفق می‌توانند به عنوان پیشبر، مستعدان را به مسیر مناسب جهت‌دهی کنند خاصه اگر به عنوان استاد نی ...


news-image
از سوی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی محقق شد

108 "گرنت پژوهشی" به پژوهشگران کشور اعطا شد


news-image
فراخوان دومین جشنواره ملی، فرهنگی و هنری، ایران ساخت منتشر شد

دومین جشنواره ملی، فرهنگی و هنری «ایران ساخت» با هدف تولید محتوا برای حمایت از کالای ایرانی، محصولات و خدمات دانش‌بنیان ...