توانایی تولید سهم واردات یکی از مواد مصرفی دندانپزشکی تنها در 6 روز | نخبه ها
خدمات مرکز


توانایی تولید سهم واردات یکی از مواد مصرفی دندانپزشکی تنها در 6 روز
news-image


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری،  یکی از شرکت‌های عضو پارک فناوری پردیس معاونت علمی قادر است اسیدETCH یکی از پرمصرف‌ترین مواد دندانپزشکی موردنیاز کشور را تولید و عرضه کند.
در جلسه‌ای که در اداره تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت برگزار شد، مدیرعامل شرکت مروابن اعلام کرد: در زمینه تولید این اسید به خودکفایی رسیده و تولیدات این شرکت از لحاظ کیفیت در مقایسه با موارد مشابه تولیدشده در کشورهای دیگر در سطح بالاتری قرار داشته و از لحاظ قیمتی نیز برای مصرف‌کنندگان بسیار ارزان‌تر است.
 این شرکت همچنین بنا به تأیید آزمایشگاه‌های مرجع دندانپزشکی، در تمامی پارامترها و سنجش‌ها، محصولاتی قابل‌رقابت با اقلام مشابه اروپایی و آمریکایی و حتی در برخی موارد بهتر از آنها تولید می‌کند و آمادگی خود را برای تأمین کل حجم مواد مصرفی داخل کشور اعلام کرده است.
مرواپرپ (MORVA-Prep) از دیگر مواد تولیدشده در این شرکت است که کاملاً قابل‌رقابت با محصولات مشابه خارجی است. این ماده که در عصب‌کشی به‌عنوان ضدعفونی‌کننده و روان کننده کانال استفاده می‌شود.
همچنین ماده دیگری که توسط این شرکت تولید و با استقبال دندان‌پزشکان مواجه شده، خمیر جرم‌گیری حاوی نانوذرات کربن است که علاوه بر جرم‌گیری، تا حدودی خواص سفیدکنندگی هم دارد و امکان صادرات موفق آن نیز وجود دارد.
با وجود تمام اقدامات صورت گرفته در این زمینه، سالانه میلیون‌هادلار بابت واردات مواد دندانپزشکی هزینه می‌شود، درصورتی که شرکت‌های فناور داخلی می‌توانند نیاز کشور را با تولید برترین مواد برطرف کنند.
آنچه که باعث می‌شود محصولات وارداتی توفیق فروش بیشتری پیدا کنند، به دو عامل مربوط می‌شود. یکی، تصور اشتباه مصرف‌کنندگان مبنی بر بهتر بودن مواد تولید شده در اروپا و آمریکا بوده و دیگری، عدم وجود عزم جدی در ایجاد محدودیت برای واردات اقلام دارای مشابه داخلی است

منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
ماهواره های فضایی مورد هدف هکرهایی قرار گرفته اند

مرکز مدیریت راهبردی امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات (افتا) با اعلام گزارشهای جهانی از هک ماهواره های فضایی، نسبت به حمل ...


news-image
طراحی و ساخت دستگاه واترجت سندبلاست کابینی با کاربرد صنعتی

مجید فدایی عضو موسسه حامی نوابغ جوان با بهره مندی ازعلم تخصصی طراحی و ساخت دستگاه واترجت سندبلاست کابینی با کاربرد صنع ...


news-image
یک بازی نوین لیزری تولید شد

توسط یک محقق داخلی در کشور، باهدف ایجاد یک سرگرمی جذاب فکری برای رده‌های سنی مختلف و همچنین معرفی و به‌کارگیری لیزر در ک ...