عملیات سوختگیری هوایی خودکار به صورت آزمایشی انجام شد | نخبه ها
خدمات مرکز


عملیات سوختگیری هوایی خودکار به صورت آزمایشی انجام شد
news-image


به گزارش سیناپرس به نقل از ایسنا، شرکت "ایرباس دیفنس اند اسپیس"(Airbus Defence and Space) و "نیروی هوایی سلطنتی استرالیا"(RAAF) موفق شدند برای نخستین بار، سوخت‌گیری هوایی خودکار را اجرا کنند. "ایرباس دیفنس اند اسپیس"، شرکت فناوری هوافضا و صنایع جنگ‌افزاری اروپایی است که به‌ عنوان یک شرکت تابعه از گروه ایرباس فعالیت می‌کند.

در این طرح موسوم به "A3R"، سوخت‌گیری هوایی، بین دو هواپیمای سوخت‌رسان "A310" و جت سوختگیری "A330 MRTT" ایرباس صورت گرفت و با استفاده از یک هواپیمای جنگی، هفت تماس خودکار میان این دو هواپیما برقرار شد.

 

سوخت‌گیری هوایی، یکی از فناوری‌های اصلی نیروی هوایی است. قابلیت انتقال سوخت از یک هواپیما به هواپیمای دیگر، به نیروی هوایی این امکان را می‌دهد که در مقیاس جهانی به اهداف خود برسد یا تجهیزاتی مانند هواپیمای ناظر در ایستگاه را برای زمان بیشتری حفظ کند.

در هر حال، استفاده از دو هواپیمای متفاوت پر از سوخت برای پرواز، کار دشواری است و مهارت و تمرین بسیاری را می‌طلبد.

استفاده از نیروی انسانی در گسترش استفاده از وسایل هوایی بدون سرنشین، هزینه زیادی در بر دارد. هواپیماهای سوخت‌گیری، نه تنها وظیفه تامین سوخت هواپیماهای بدون سرنشین را بر عهده دارند، بلکه باید کار سوخت‌گیری را نیز بدون نیاز به کمک انسان انجام دهند.

 

به گفته ایرباس، در فرآیند سوخت‌گیری خودکار، اپراتور تامین سوخت هوایی، نخستین مرحله را آغاز می‌کند. سپس، رایانه از روش‌هایی مانند پردازش تصویر برای ردیابی جایگاه سوخت‌گیری استفاده می‌کند و پس از آن، سیستم خودکار، تنظیم پرواز با گیرنده را به صورت آنلاین انجام می‌دهد. سیستم در طول عملیات، امکان کنترل دستی را برای اپراتور فراهم می‌کند و به صورت خودکار، دو هواپیما را در فاصله‌ای نسبی نگه می‌دارد و یا این که کنترل تمام خودکار عملیات را به دست می‌گیرد.

خبر های دیگر
news-image
توسعه و نفوذ فناوری در هنر و صنعت فرش

مدیرکل دفتر نوآوری و کسب‌وکارهای نوین معاونت علمی، توسعه و نفوذ فناوری در هنر صنعت فرش را از مهم‌ترین هدف تأسیس کانون فر ...


news-image
حمایت از 62 طرح پژوهشی محققان کشور تصویب شد

صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی با حمایت از 62 طرح پژوهشی محققان سرتا سر کشور موافقت کرد.


news-image
کاربردهای فناوری نانو در زمینه اکتشاف و پالایش نفت

فناوری نانو می‌تواند در زمینه اکتشاف و پالایش نفت کاربردهای متنوعی داشته باشد