گره کمبود منابع بازشدنی است | نخبه ها
خدمات مرکز


گره کمبود منابع بازشدنی است
news-image


اگرچه شاید تصور زندگی مدرن امروزی بدون در اختیار داشتن این منابع انرژی ناممکن به نظر برسد اما حقیقت این است که روند کنونی با بروز مشکلات متعددی در زندگی انسان‌ها، محیط‌‌زیست و به‌طورکلی حیات روی کره زمین همراه بوده است.

مشکل اصلی در بهره‌گیری از این سوخت‌ها، به آلودگی ناشی از آن‌ها مربوط می‌شود. سوخت‌های فسیلی سبب تولید گاز دی‌اکسید کربن و برخی مواد آلاینده دیگر می‌شوند. این مواد درنهایت به تشدید آلودگی هوا و شتاب گرفتن روند تخریب لایه ازن و پدیده گرمایش جهانی می‌انجامد. نوسانات شدید قیمتی سوخت‌های فسیلی یکی از دیگر مشکلات موجود در زمینه بهره‌گیری از منابع تجدیدناپذیر انرژی است. این نوسانات به‌گونه‌ای است که نه‌تنها کشورهای واردکننده آن‌ها تحت تأثیر قرار می‌گیرند، بلکه اقتصاد بسیاری از کشورهای صادرکننده آن‌ها را نیز به‌شدت آسیب‌پذیر می‌سازد. علاوه بر این، محدود بودن ذخایر شناخته‌شده سوخت‌های فسیلی، از دیگر عواملی است که یافتن منابعی جایگزین برای تأمین انرژی موردنیاز جوامع بشری را ضروری می‌سازد.

انرژی‌های تجدیدپذیر، جایگزینی برای سوخت‌های فسیلی

انرژی‌های تجدیدپذیر را شاید بتوان اصلی‌ترین و بهترین جایگزین برای سوخت‌های فسیلی دانست. انرژی خورشیدی، بادی، زمین‌گرمایی و انرژی‌های زیستی از مهم‌ترین منابع تجدیدپذیر به شمار می‌روند. آسیب‌های ناشی از نوسانات شدید قیمت نفت بر اقتصاد جهانی و تعهد بسیاری از کشورهای جهان برای کاهش حجم آلاینده‌های تولیدی سبب شده است در یک دهه اخیر، بهره‌برداری از منابع جایگزین و تجدیدپذیر در سطح بین‌المللی موردتوجه قرار گیرد. بدون تردید توجه جامعه علمی به این حوزه در ارائه نوآوری‌هایی در زمینه بهره‌برداری از منابع تجدیدپذیر انرژی نقش بسیار مهمی داشته است. نکته مهم این است که کشور ما از پتانسیل بالایی برای بهره‌گیری از انواع انرژی‌های تجدیدپذیر برخوردار است. میانگین بالای تعداد روزهای آفتابی، وجود مناطق با ارتفاع زیادی و دارای جریان باد پیوسته و نیز وجود مناطق آتشفشانی می‌تواند ایران را به یکی از کشورهای پیشتاز در زمینه استفاده از انرژی‌های پاک در سطح منطقه و دنیا تبدیل کند.

منبع خبر: سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
با تجهیزات ایران ساخت بیش از 300 پروژه پیش‌بالینی انجام شد و 81 دانشگاه همکاری ک ...

با تکیه بر توان داخلی و استفاده از تجهیزات «ایران ساخت» بیش از 300 پروژه در 2هزار و 459 ساعت با زمینه پیش‌بالینی انجام ش ...


news-image
محصولات فناورانه نانو وارد بازار ایران و کره جنوبی می شود

مدیر کارگروه امور بین‌الملل ستاد توسعه فناوری نانو گفت: توانستیم کلوپی با کره جنوبی راه اندازی کنیم تا در نهایت محصولات ...


news-image
جلوگیری از نشت نفت به آب‌های دریایی امکان‌پذیر می‌شود

با تلاش یک محقق ایرانی؛ روشی نوین به‌منظور جلوگیری از نشت نفت به آب‌های دریایی و کمک به محیط‌زیست ارائه شد.