شبکه‌سازی نخبگانی یکی از ارکان اصلی موفقیت کشورهای پیشرفته است | نخبه ها
خدمات مرکز


شبکه‌سازی نخبگانی یکی از ارکان اصلی موفقیت کشورهای پیشرفته است
news-image


مهرداد حمیدی؛ رئیس دانشکدۀ داروسازی دانشگاه علوم‌پزشکی زنجان در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با اشاره لزوم کارِ گروهی در فعالیت‌های علمی، گفت: شبکه‌سازی یکی از ارکان اصلی موفقیت در کشورهای پیشرفته است.

وی افزود: در هزارۀ سوم و با پیشرفت علم و فناوری، برای پیشرفت و توسعه راهی جز گسترش کارِ گروهی وجود ندارد؛ در واقع تفکر تیمی، مبنای هر فعالیتی است.

حمیدی ادامه داد: امروزه باید تمرکز بر روی چگونگی ادبیات گروهی، ساختار و سازمان گروه، چگونگی حمایت و هدایت گروه‌های نخبگانی باشد.

رئیس دانشکدۀ داروسازی دانشگاه علوم‌پزشکی زنجان با اشاره به غیرکاربردی‌بودن نتایج تحقیقات دانشگاهی، فردگرایی و نگاه‌بُعدی را مهمترین عامل این موضوع دانست و اظهار داشت: برخی از مقالات ایرانی تعداد ارجاع صفر دارند؛ این یعنی خود محقق و استاد دانشگاه نیز به مقاله خود رجوع نمی‌کند.

وی تصریح کرد: افراد نظریه‌پرداز و نظریه‌ساز بسیاری در کشور وجود دارند که متأسفانه به دلیل فقدان سازوکار مناسب به صورت فردی فعالیت می‌کنند؛ در حالیکه می‌توان با تشکیل گروه‌های نخبگانی و با تعریف نیازهای کشور در قالب پروژه‌های کلان ملی، این پتانسیل ارزشمند را به مسیر درست هدایت کرد.

حمیدی اضافه کرد: امروزه موضوعات بسیاری در دانشگاه‌ها و مراکز علمی-تحقیقاتی کشور به صورت پراکنده مطرح می‌شود که نتیجه‌ای جز هدررفت سرمایه و انتشار مقالات غیرکاربردی ندارد. اگر این سرمایه‌های انسانی و سخت‌افزاری در یک مسیر مشخص و طبق مقتضیات بومی در قالب پروژه ملی به کار گرفته شوند، علاوه بر انتشار مقالات باکیفیت و استانداردهای بالا، اثرگذاری بالایی در پیشرفت کشور خواهد داشت.

حمیدی با بیان اینکه صنعت به معنای کارخانه نیست، یادآور شد: تنها صنعتی می‌تواند داشته‌های خود را با دستاوردهای دانش‌بنیان و گروه‌های نخبگانی به اشتراک بگذارد که درک واقعی از علم و فناوری داشته باشد و بتواند بر پایۀ خلاقیت و نوآوری حرکت کند؛ این در حالیست که بسیاری از صنایع داخلی به صورت بنگاهی و با سازوکار و دادوستد سنتی به روش بازرگانی اداره می‌شوند.

منبع خبر:بنیاد ملی نخبگان

خبر های دیگر
news-image
لیزر نقش درمانی صد درصدی برای بیماران ندارد

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان این که لیزر یک مکمل درمانی است


news-image
فین‌تک‌ها کسب‌وکار در کشور را ارتقا می‌دهند

حوزه روبه‌پیشرفت فین‌تک در ایران هنوز در مراحل آغازین خود به‌ سر می‌برد


news-image
مسیری پرکاربرد همراه با اقتصادی پر پول

لیزر و فوتونیک به‌عنوان یک فناوری نوظهور، توسعه و رشد شگفت‌انگیزی در سال‌های