اعطای ششصد فقره ضمانت‌نامه در حوزه خطرپذیر و دانش‌بنیان | نخبه ها
خدمات مرکز


اعطای ششصد فقره ضمانت‌نامه در حوزه خطرپذیر و دانش‌بنیان
news-image


معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی از اعطای 600 فقره ضمانت نامه در حوزه خطر پذیر و دانش بنیان از ابتدای سال تاکنون خبرداد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری،  علیرضا دلیری معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی در نشست علمی انتقال تجربیات موفق ضمانت اعتباری در کره جنوبی KODIT با اشاره به وضعیت فعلی صدور ضمانت‌نامه اعتباری در کشور اظهار کرد: تاکنون اقداماتی در خصوص  حمایت از حوزه فعالیت در مسیر دانش‌بنیان و  حوزه‌های تخصصی کشور صورت گرفته است، که در این راستا بخش  تحقیقاتی،  پژوهشی و فناوری کشور، که اختیار بخش صدور ضمانت‌نامه‌های اعتباری  را به عهده داشته‌اند، مصوباتی در دولت به آن‌ها اختصاص داده شد. که خوشبختانه با وضع این مصوبه در چند ماه اخیر صدور ضمانت‌نامه‌ها رشد قابل‌توجهی پیداکرده است. 
دلیری در ادامه افزود: با تلاش‌های صورت گرفته، نزدیک به 600 فقره ضمانت‌نامه در چند ماه اول سال، برای طرح‌های مرتبط به حوزه خطرپذیر و دانش‌بنیان صادرشده و این رقم نشان‌دهنده آن است که ایجاد اصلاح ساختاری در بخش صدور ضمانت‌نامه‌ها در کشور و همچنین برقراری ارتباط با کشورها در خصوص انتقال تجربیات موفق، می‌تواند بستر توسعه و پیشرفت در بخش صدور ضمانت‌نامه به شرکت‌های دانش‌بنیان را فراهم کند.
وی بابیان اینکه در کشور تمرکز بر روی فناوری‌های نوین بوده است گفت: تلاش ما در یک دوره میان‌مدت این بوده که تمرکز خود را بر روی اقتصاد دانش‌بنیان پیش ببریم چراکه با پیش‌بینی ایجاد زیر ساخت‌های حمایتی از طرح‌های دانش‌بنیان و آسیب‌شناسی در بخش صدور ضمانت‌نامه‌ها، توانسته‌ایم به بررسی و برقراری ارتباط با کشورهایی که وضعیت مشابهی با ما دارند بپردازیم.
معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی در این نشست یک‌روزه با اشاره به فعالیت‌های صورت گرفته معاونت علمی در حوزه تامین مالی گفت: با بررسی نحوه فعالیت در بخش صدور ضمانت‌نامه در کشورهای ژاپن و کره توانستیم به تفاوت‌هایی در این بخش با کشورمان دست‌یابیم و درصدد رفع این کاهش حرکت کنیم.
دلیری در ادامه افزود : نخستین تفاوت موجود با بررسی های صورت گرفته وجود یک‌نهاد بالادستی حمایت‌کننده در این کشورها در بخش صدور ضمانت‌نامه است، همچنین تنوع و تفاوت در نحوه صدور ضمانت‌نامه‌های اعتباری و قراردادی فعلی در این بخش مشهود است، به‌طوری‌که در بخش ضمانت صادرات در این کشورها تمرکز بر روی ابزارهای بیمه بود. ازاین‌رو در نظر داریم به‌عنوان نگاه اولیه با برقراری ارتباط و انتقال تجربیات موفق به آسیب‌شناسی و اصلاح ساختاری دست‌یابیم. 
وی وجود یک‌نهاد بالادستی برای هماهنگی و تشکیل مدل‌های مشترک در بخش صدور ضمانت‌نامه در کشور را  ضروری خواند و گفت:  وجود یک بانک تخصصی در کشور برای حمایت از کسب و کارهای کوچک ضروری است، چراکه در بحث ضمانت‌نامه قطعاً تمرکز اصلی بر روی SMES ها است و شرکت‌های بزرگ که قاعدتاً حمایت ضمانت‌نامه ای کمتری دارند. 

منبع خبر:معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
شبیه سازی ابرزمین هایی با اندازه سه برابر زمین

یک گروه بین المللی از محققان توانستند شرایط درون ابرزمین هایی با اندازه سه برابر زمین را شبیه سازی کنند.


news-image
شناسایی مقادیر فلزات سنگین و سموم در داروها

محققان کشور موفق شدند با روشهای نوین، فلزات سنگین، سموم و ... را در نمونه های زیستی شناسایی کنند.


news-image
ریتم مرگبار حمله قلبی توسط پرتودرمانی غیرتهاجمی متوقف شد

متخصصان دانشگاه واشنگتن برای اولین بار ریتم حمله مرگبار قلبی را در پنج بیماری که به دیگر گرینه های