تامین سوخت، آب و هوای مورد نیاز فضانوردان برای سفر به اعماق فضا | نخبه ها
خدمات مرکز


تامین سوخت، آب و هوای مورد نیاز فضانوردان برای سفر به اعماق فضا
news-image


به گزارش سیناپرس به نقل از مهر، تحقیق جدید نشان می دهد دانشمندان راه حل یکی از چالش برانگیزترین موانع سفر به اعماق فضا را یافته اند.  راه حل آنان تامین سوخت، هوا و آب کافی برای این سفر  را تضمین می کند . روش پیشنهادی آنها شامل فوتو کاتالیزوهایی است که می تواند مولکول های آب را از هم جدا یا دوباره ترکیب کند.

در شیمی، فرایند فوتوکاتالیز، شتاب واکنش نور در حضور کاتالیزور است. به عبارت دیگر در این فرایند  نور توسط یک بستر جذب  می شود.

تهی بودن فضا و فاصله بسیار زیاد یک چالش بزرگ و مهم برای سفر به اعماق فضا است. زیرا فضانوردان باید تمام مایحتاج خود را همراه ببرند یا آنکه آنها را طی مسیر تهیه کنند. از سوی دیگر تامین مواد اساسی مانند سوخت، آب و هوای قابل تنفس را به سختی می توان تضمین کرد زیرا هر اونس وزن بار اضافی در فضاپیما باید محافظت شود.

درهمین راستا محققان انسیستو فناوری کالیفرنیا، Free University  برلین و سازمان فضایی اروپا تحقیقاتی انجام داده اند. آب از اتم های هیدروژن و اکسیژن تشکیل شده است. این عناصر را می توان برای تولید سوخت و تنفس استفاده کرد. اما جداکردن مولکول های آب و تبدیل آن به این عناصر کار سختی است. برای این منظور از دو روش می توان استفاده کرد که هر دو نیازمند الکتریسیته است. برای ترکیب و تجزیه مولکول آب دو روش وجود دارد که نیازمند الکتریسیته است.

روش نخست همان الکترولیز  است که در زمین استفاده می شود و هیدروژن را برای سلول سوختی فراهم می کند.  اما به گفته چارلز دانهیل از دانشگاه اسوانسی می توان از آب به عنوان سوخت موشک و حمل و نقل در فضا استفاده کرد که ایمن تر از حمل مواد قابل انفجار است.

منبع خبر: سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
جایگاه صنایع و فناوری‌های دریایی نیازمند توجه است

دبیر ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی معاونت علمی گفت؛ لزوم توجه بیشتر به اهمیت و جایگاه دریا و صنایع مرتبط ب ...


news-image
تشریح الگوی ماموریت متوازن ستادهای توسعه فناوری

الگوی ماموریت متوازن ستادهای توسعه فناوری در جلسه مدیران ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی تشریح شد.


news-image
نوروپاتی دیابتی با لیزر

با تلاش محققان در بخش لیزر، درد نوروپاتی دیابتی به‌وسیله لیزرهای کم‌توان یا سرد، با ایجاد یکسری فعل‌وانفعالات فتوشیمیا ...