پیشگامی در توسعه نوآوری‌های مواد با کاربری در بخش انرژی | نخبه ها
خدمات مرکز


پیشگامی در توسعه نوآوری‌های مواد با کاربری در بخش انرژی
news-image


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در سال 2009 میلادی، موسسه Resnick از زیرمجموعه‌های موسسه فناوری کالیفرنیا (دانشگاه صنعتی کالیفرنیا)، با حمایت مالی خانواده‌های رزنیک و مور راه‌اندازی شد. این دو خانواده با کمک مجموعاً 30 میلیون دلاری خود اولین مرحله از راه‌اندازی این پروژه 90 میلیون دلاری را کلید زدند. حوزه فعالیت این موسسه، تحقیقات در حوزه انرژی و پیشبرد این صنعت به‌سوی توسعه پایدار است. در همین راستا، تولید انرژی الکتریکی، تولید سوخت، ذخیره‌سازی انرژی، توزیع الکتریسیته، بهره‌وری انرژی و تحقیقات در زمینه توسعه پایدار صنعتی از موارد مورد توجه محققان این مجموعه است.
توسعه روش‌های تولید الکتریسیته با توجه به پیش‌بینی افزایش مصرف برق در سال‌های آتی ازجمله مهم‌ترین اهداف این موسسه به شمار می‌رود. این روش‌ها، از تبدیل مستقیم انرژی خورشید به الکتریسیته از طریق سلول‌های فتوولتاییک، تا استفاده از پیل‌های سوختی برای تبدیل مستقیم انرژی شیمیایی سوخت‌ها به الکتریسیته، مستلزم درک دقیق رفتار مواد در مقیاس نانو و شناخت تأثیر این رفتارها در کارکرد تجهیزات در مقیاس بزرگ است. موسسه رزنیک و دانشگاه کلتک پیشرفت های قابل توجهی در سلول‌های فتوولتاییک، پیل‌های سوختی و استفاده از انرژی باد داشته‌اند. هدف این موسسه افزایش مقیاس تولید برق با سلول‌های خورشیدی به حد ترا وات است. ازجمله پیشرفت های حال حاضر این موسسه، توسعه سلول‌هایی حاوی ریز سیم های سیلیسیومی قرار گرفته در یک پلیمر به جای سیلیسیوم(که تا 98 درصد میزان مصرف سیلیسیوم را کاهش می دهند ) و ساخت سلول‌های نازک و پربازده از جنس گالیوم آرسنید می‌باشد که افزایش بازه طیف نور جذبی به منظور افزایش 50 درصدی بازده این سلول ها ازجمله اهداف تحقیقات فعلی آن است.

منبع خبر: معاونت علمی و  فناوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
صدای «کلیک» زانو امری عادی است

صدای «کلیک» زانو هنگام برخاستن و نشستن امری عادی است و معمولا به دلیل کشش بافت نرم اطراف مفاصل رخ می دهد، ولی زمانی که ا ...


news-image
همایش مدیریت استعدادها در هزاره سوم

تاریخ برگزاری همایش : 1396/10/27 مهلت ارسال مقالات : 1396/10/17


news-image
خودروی جدید دیزلی فورد با مصرف بهینه سوخت

شرکت فورد به‌تازگی محصول جدید خود را معرفی کرده است که علاوه بر قدرت بسیار بالا