روشی برای بهبود کارایی نانوفتوکاتالیست‌ها ارائه شد | نخبه ها
خدمات مرکز


روشی برای بهبود کارایی نانوفتوکاتالیست‌ها ارائه شد
news-image


دکتر روحان رخشایی، عضو هیأت علمی دانشگاه گیلان با اشاره به مشکلات استفاده از فناوری فتوکاتالیستی مرسوم، از ابداع روش پربازده برای افزایش کارایی فناوری فتوکاتالیستی برای حذف 4 نوع آلاینده‌ خطرناک آبی خبر داد.

 

وی اظهار کرد: استفاده از این روش ابداعی نه ‌تنها موجب افزایش بازدهی در فرایند فتوکاتایستی حذف آلاینده‌ها می‌شود، بلکه کاهش قابل‌ توجه هزینه‌ها را نیز در پی خواهد داشت.

رخشایی به بیان سازوکار روش ابداعی در این طرح پرداخت و گفت: در طرح حاضر برخلاف روش‌های مرسوم، استفاده از نانوذرات فتوکاتالیستی که ذرات را بر روی یک بستر تثبیت می‌کنند، از حباب‌های هوا جهت معلق کردن نانوذرات استفاده شد.

به گفته این محقق، این امر سبب می‌شود از کل سطح نانو ذرات جهت جذب نور استفاده شود و از این طریق کارایی فرایند بهبود یابد، ضمن آنکه مشکل افت فشار جریان نیز مرتفع شد.

این عضو هیات علمی دانشگاه گیلان با بیان اینکه در این طرح از نانوذرات هماتیت در دو شکل خام و تثبیت‌ شده به ‌عنوان یک فتوکاتالیست استفاده شد، ادامه داد:‌ در این راستا پس از اتمام فرایند تولید، از روش‌های مختلف مشخصه‌یابی برای آنالیز کیفی نانوذرات به دست آمده استفاده شد و در نهایت بازدهی آنها در حذف 4 نوع آلاینده آبی "متیلن بلو"، "بیسمارک براون"، "ردامین بی" و "مالاشیت گرین" در دماهای عملیاتی مختلف محاسبه شد.

منبع خبر: سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
پوشش‌های ضدخوردگی بومی به صنعت چه کمکی می‌کند؟

یک شرکت دانش‌بنیان ایرانی توانسته است با محصولاتی نوآورانه و بومی در حوزه مواد ضد خوردگی پیشرفته، بخشی از نیاز صنعت به ا ...


news-image
حمایتی از جنس رشد نوآوری و خلاقیت

کارگروه ثبت اختراع صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی از ثبت اختراع‌ها و طرح‌های صنعتی در خارج از کشور حمایت ...


news-image
روان پریشی و اختلالات قلبی؛ ارمغان قرص‌های لاغری

آمارها نشان می دهد هم اکنون ۵۰ درصد مردان و ۶۶ درصد زنان ایرانی بالای ۴۰ سال دچار اضافه‌وزن و چاقی هستند. مشکلی که باعث ...