سلول‌های پرتوان و نامیرایی که پیر نمی شوند | نخبه ها
خدمات مرکز


سلول‌های پرتوان و نامیرایی که پیر نمی شوند
news-image


خون بند ناف مملو از سلول های بنیادی است که می توان با ذخیره سازی آن سلامت فرزندان در آینده تضمین کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از آذربایجان غربی ؛سلول‌های بنیادی قادر به درمان محدوده وسیعی از بیماری‌های مزمن و حاد هستند و تحقیقات زیادی در زمینه استفاده از سلول‌های بنیادی در درمان بیماری هایی، چون پارکینسون، بیماری‌های قلبی، کبدی، دیابت، دیستروفی عضلانی، آسیب‌های نخاعی و سکته در حال انجام است. خون بند ناف که به عنوان خون جفتی شناخته شده است خونی است که در جنین در حال تکوین داخل رحم جریان دارد.
پس از تولد نوزاد، خون باقیمانده در بند ناف و جفت که غنی از سلول‌های بنیادی به عنوان یک زباله بیولوژیک دور ریخته می‌شود.

سلول‌های بنیادی که از بند ناف گرفته می‌شوند بسیار پرتوان و نامیرا هستند و همچنین در اثر تکثیر‌های پی در پی دچار پیری نمی‌شوند. به طوری که با ترزیق و یا جایگزینی آن‌ها در مناطقی که به صورت جدی آسیب دیده اند می‌توانیم به بهبودی آن‌ها کمک کنیم.

مدیر داخلی بانک خون بندناف آذربایجان غربی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از آذربایجان غربی ؛ با معرفی پژوهشکده رویان و اقدامات انجام شده در این پژوهشکده اظهار کرد: بانک خون بندناف آذربایجان غربی از سال ۹۱ در اورمیه توانست به صورت رسمی کار خود را در امر ذخیره سازی خون بندناف آغاز کند که در طول این مدت پیشرفت چشمگیری در آمار نمونه گیری های خون بندناف کسب کرده است.

«آرش آهرون» درباره میزان نمونه های ذخیره سازی شده در آذربایجان غربی افزود: بیش از یک هزار و هشتصد نمونه در آذربایجان غربی ذخیره سازی شده است که دفتر نمایندگی این استان تمام تلاش خود را به منظور افزایش تعداد نمونه های ذخیره سازی انجام می دهد.

منبع خبر:خبرگزاری علم و فن آوری

خبر های دیگر
news-image
ابزاری برای درمان کمر درد

یک پزشک آمریکایی، نوعی ابزار برای درمان کمردرد ابداع کرده که در منزل و محل کار نیز قابل استفاده است.


news-image
تا پایان سال جاری از 6 داروی درمان سرطان رونمایی می‌شود

دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی، گفت: یکی از برنامه های ستاد توسعه زیست فناوری رونمایی از 6 دارو و ماده اولیه جد ...


news-image
هیات تجاری - فناوری ایران به شرق آفریقا اعزام می‌شود

با توجه به ظرفیت های جذب بالای فناوری در قاره آفریقا مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری معاونت علمی و فناوری رئیس ‌جمه ...