سلول‌های پرتوان و نامیرایی که پیر نمی شوند | نخبه ها
خدمات مرکز


سلول‌های پرتوان و نامیرایی که پیر نمی شوند
news-image


خون بند ناف مملو از سلول های بنیادی است که می توان با ذخیره سازی آن سلامت فرزندان در آینده تضمین کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از آذربایجان غربی ؛سلول‌های بنیادی قادر به درمان محدوده وسیعی از بیماری‌های مزمن و حاد هستند و تحقیقات زیادی در زمینه استفاده از سلول‌های بنیادی در درمان بیماری هایی، چون پارکینسون، بیماری‌های قلبی، کبدی، دیابت، دیستروفی عضلانی، آسیب‌های نخاعی و سکته در حال انجام است. خون بند ناف که به عنوان خون جفتی شناخته شده است خونی است که در جنین در حال تکوین داخل رحم جریان دارد.
پس از تولد نوزاد، خون باقیمانده در بند ناف و جفت که غنی از سلول‌های بنیادی به عنوان یک زباله بیولوژیک دور ریخته می‌شود.

سلول‌های بنیادی که از بند ناف گرفته می‌شوند بسیار پرتوان و نامیرا هستند و همچنین در اثر تکثیر‌های پی در پی دچار پیری نمی‌شوند. به طوری که با ترزیق و یا جایگزینی آن‌ها در مناطقی که به صورت جدی آسیب دیده اند می‌توانیم به بهبودی آن‌ها کمک کنیم.

مدیر داخلی بانک خون بندناف آذربایجان غربی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از آذربایجان غربی ؛ با معرفی پژوهشکده رویان و اقدامات انجام شده در این پژوهشکده اظهار کرد: بانک خون بندناف آذربایجان غربی از سال ۹۱ در اورمیه توانست به صورت رسمی کار خود را در امر ذخیره سازی خون بندناف آغاز کند که در طول این مدت پیشرفت چشمگیری در آمار نمونه گیری های خون بندناف کسب کرده است.

«آرش آهرون» درباره میزان نمونه های ذخیره سازی شده در آذربایجان غربی افزود: بیش از یک هزار و هشتصد نمونه در آذربایجان غربی ذخیره سازی شده است که دفتر نمایندگی این استان تمام تلاش خود را به منظور افزایش تعداد نمونه های ذخیره سازی انجام می دهد.

منبع خبر:خبرگزاری علم و فن آوری

خبر های دیگر
news-image
علم و فناوری را با مردمی‌سازی میان اقشار مختلف جامعه رونق دهیم

رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی گفت: مردمی‌سازی دانش یکی از برنامه های دیگر صندوق است تا از این طریق ...


news-image
برد الکترونیکی هوشمند جهت بهینه سازی صنایع و زندگی روزمره

شهاب قاضی زاده عضو موسسه حامی نوابغ جوان باهوش و درایت بالای خویش طرح برد الکترونیکی هوشمند جهت بهینه سازی صنایع و زندگی ...


news-image
تجهیز بیمارستان روزبه به دستگاه ثبت فعالیت های الکتریکی مغز

بیمارستان تخصصی روانپزشکی «روزبه» تهران به دستگاه ثبت فعالیت های «الکتریکی مغز» مجهز شد.