شناسایی مقادیر فلزات سنگین و سموم در داروها | نخبه ها
خدمات مرکز


شناسایی مقادیر فلزات سنگین و سموم در داروها
news-image


محققان کشور موفق شدند با روشهای نوین، فلزات سنگین، سموم و ... را در نمونه های زیستی شناسایی کنند.
به گزارش سیناپرس، محمد بهبهانی فارغ التحصیل دکتری شیمی تجزیه از دانشگاه شهید بهشتی و برگزیده نوزدهمین جشنواره جوان خوارمی در گفتگو با  مهر در خصوص طرح خود با عنوان «شناسایی و اندازه گیری مقادیر کم فلزات سنگین، سموم و داروها در نمونه های زیست محیطی با روش های نوین استخراج» اظهار کرد: مهندسان محیط زیست و صنایع غذایی برای کنترل کیفیت و مجاز بودن غلظت فلزات سنگین و سموم در نمونه های غذایی و محیط زیستی، نیاز به روش های جداسازی کارا و موثر برای استخراج یون ها و مواد در مقادیر کم از ماتریکس های نمونه دارند.

وی افزود: همچنین شرکت های دارویی و کارشناسان علوم جنایی برای شناسایی داروها در نمونه های بیولوژیکی بدن همچون خون و ادرار نیاز به روش های جداسازی موثر دارند.

این محقق ادامه داد: در این تحقیقات از روش های نوین جداسازی بهره گرفتیم که در آن از نانو مواد جدید همچون نانوذرات پلیمر قالب مولکولی و یونی، نانوذرات مغناطیسی و ماتریکس های پیچیده بیولوژیکی، محیط زیستی و غذایی استفاده شده است.

وی افزود: جداسازی فلزات سنگین، سموم و داروها در نمونه های زیستی در این طرح با چشم غیر مسلح و بدون نیاز به دستگاهی پیشرفته انجام می گیرد.

وی با بیان مثالی توضیح داد: در این طرح با استفاده از نانوذرات مغناطیسی پلیمر  قالب مولکولی برای جداسازی داروی لاماتروژوین که یک داروی ضد افسردگی است در نمونه های ادرار و خون استفاده شده؛ از نتایج این طرح می توان برای کنترل غلطت دارو در بدن بهره برد.

منبع خبر:سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
آب شیرین‌کن‌های پرتابل با استفاده از پنل‌های خورشیدی تولید شد

یکی از شرکت‌های مستقر در مرکز نوآوری دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی آب شیرین‌کن‌های پرتابلی را با استفاده از پنل‌های خورشی ...


news-image
به‎روزرسانی کارشناسان آزمایشگاهی ابزار توسعه و ارتقای کیفی آزمایشگاه‌ها است

مدیر شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی معتقد است که سرمایه‌گذاری برای به‎روزرسانی کارشناسان آزمایشگاه و تشو ...


news-image
سومین جشنواره ملی و کنگره بین المللی سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی افتتاح شد.

سومین جشنواره ملی و کنگره بین المللی سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی افتتاح شد.