شناسایی مقادیر فلزات سنگین و سموم در داروها | نخبه ها
خدمات مرکز


شناسایی مقادیر فلزات سنگین و سموم در داروها
news-image


محققان کشور موفق شدند با روشهای نوین، فلزات سنگین، سموم و ... را در نمونه های زیستی شناسایی کنند.
به گزارش سیناپرس، محمد بهبهانی فارغ التحصیل دکتری شیمی تجزیه از دانشگاه شهید بهشتی و برگزیده نوزدهمین جشنواره جوان خوارمی در گفتگو با  مهر در خصوص طرح خود با عنوان «شناسایی و اندازه گیری مقادیر کم فلزات سنگین، سموم و داروها در نمونه های زیست محیطی با روش های نوین استخراج» اظهار کرد: مهندسان محیط زیست و صنایع غذایی برای کنترل کیفیت و مجاز بودن غلظت فلزات سنگین و سموم در نمونه های غذایی و محیط زیستی، نیاز به روش های جداسازی کارا و موثر برای استخراج یون ها و مواد در مقادیر کم از ماتریکس های نمونه دارند.

وی افزود: همچنین شرکت های دارویی و کارشناسان علوم جنایی برای شناسایی داروها در نمونه های بیولوژیکی بدن همچون خون و ادرار نیاز به روش های جداسازی موثر دارند.

این محقق ادامه داد: در این تحقیقات از روش های نوین جداسازی بهره گرفتیم که در آن از نانو مواد جدید همچون نانوذرات پلیمر قالب مولکولی و یونی، نانوذرات مغناطیسی و ماتریکس های پیچیده بیولوژیکی، محیط زیستی و غذایی استفاده شده است.

وی افزود: جداسازی فلزات سنگین، سموم و داروها در نمونه های زیستی در این طرح با چشم غیر مسلح و بدون نیاز به دستگاهی پیشرفته انجام می گیرد.

وی با بیان مثالی توضیح داد: در این طرح با استفاده از نانوذرات مغناطیسی پلیمر  قالب مولکولی برای جداسازی داروی لاماتروژوین که یک داروی ضد افسردگی است در نمونه های ادرار و خون استفاده شده؛ از نتایج این طرح می توان برای کنترل غلطت دارو در بدن بهره برد.

منبع خبر:سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
بررسی نقش بنگاه های کسب و کار در رشد اقتصاد کشور

جلسه خانه نخبگان بسیج علمی استان ایلام برگزار شد و اعضاء شورای پژوهشی در این جلسه به بررسی نقش بنگاه های کسب و کار


news-image
پروتئین خاص عامل زخمهای پای دیابتی کشف شد، امیدهایی جدید برای بیماری های قندی که ...

یکی از ناخوشایند ترین و ناتوان کننده ترین عوارض دیابت، ایجاد زخم در پا یا ساقه پا است. تحقیقات جدید نقش پروتئینی خاص در ...


news-image
پارک فناوری پردیس معاونت‌علمی و یونیسف تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند

تفاهم‌نامه همکاری پارک فناوری پردیس معاونت علمی با صندوق کودکان ملل متحد یونیسف با رویکرد توسعه طرح‌های نوآورانه در حوزه ...