شناسایی مقادیر فلزات سنگین و سموم در داروها | نخبه ها
خدمات مرکز


شناسایی مقادیر فلزات سنگین و سموم در داروها
news-image


محققان کشور موفق شدند با روشهای نوین، فلزات سنگین، سموم و ... را در نمونه های زیستی شناسایی کنند.
به گزارش سیناپرس، محمد بهبهانی فارغ التحصیل دکتری شیمی تجزیه از دانشگاه شهید بهشتی و برگزیده نوزدهمین جشنواره جوان خوارمی در گفتگو با  مهر در خصوص طرح خود با عنوان «شناسایی و اندازه گیری مقادیر کم فلزات سنگین، سموم و داروها در نمونه های زیست محیطی با روش های نوین استخراج» اظهار کرد: مهندسان محیط زیست و صنایع غذایی برای کنترل کیفیت و مجاز بودن غلظت فلزات سنگین و سموم در نمونه های غذایی و محیط زیستی، نیاز به روش های جداسازی کارا و موثر برای استخراج یون ها و مواد در مقادیر کم از ماتریکس های نمونه دارند.

وی افزود: همچنین شرکت های دارویی و کارشناسان علوم جنایی برای شناسایی داروها در نمونه های بیولوژیکی بدن همچون خون و ادرار نیاز به روش های جداسازی موثر دارند.

این محقق ادامه داد: در این تحقیقات از روش های نوین جداسازی بهره گرفتیم که در آن از نانو مواد جدید همچون نانوذرات پلیمر قالب مولکولی و یونی، نانوذرات مغناطیسی و ماتریکس های پیچیده بیولوژیکی، محیط زیستی و غذایی استفاده شده است.

وی افزود: جداسازی فلزات سنگین، سموم و داروها در نمونه های زیستی در این طرح با چشم غیر مسلح و بدون نیاز به دستگاهی پیشرفته انجام می گیرد.

وی با بیان مثالی توضیح داد: در این طرح با استفاده از نانوذرات مغناطیسی پلیمر  قالب مولکولی برای جداسازی داروی لاماتروژوین که یک داروی ضد افسردگی است در نمونه های ادرار و خون استفاده شده؛ از نتایج این طرح می توان برای کنترل غلطت دارو در بدن بهره برد.

منبع خبر:سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
جهاد دانشگاهی به موضوع سدسازی ها ورود پیدا کند

رئیس دانشگاه علمی کاربردی لرستان گفت: جهاد دانشگاهی به موضوع بحران آب ورود پیدا کند.


news-image
اقتصاد دنیا بر پایۀ تفکر دانش‌بنیان استوار و پویا است

استاندار فارس گفت: سه رکن دانشگاه؛ به عنوان جایگاه زایش علم، بنیاد ملی نخبگان؛ به عنوان جایگاه حفاظت و نگهداری از نخبگان ...


news-image
ثبت محصولات جشنواره ملی پرواز آزاد ایران در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

طرح محصولات جشنواره ملی پرواز آزاد ایران(جمپا) در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به ثبت رسید.