تحلیل خودکار صدای قلب برای شناسایی بیماری های قلبی | نخبه ها
خدمات مرکز


تحلیل خودکار صدای قلب برای شناسایی بیماری های قلبی
news-image


عذرا سعیدی -مجری این طرح -با بیان اینکه صدای قلب حاوی اطلاعات فیزیولوژیکی مهمی در خصوص ساختار و عملکرد قلب است، اظهار کرد: اولین نشانه پاتولوژی قلب، حضور مولفه‌های اضافی به نام "سوفل" در کنار مولفه‌های اصلی صدای قلب است؛ از این رو تحلیل خودکار صدای قلب می‌تواند برای تشخیص به هنگام بیماری قلبی مناسب باشد.

وی گفت: به طور کلی  روش‌های متداول تشخیص بیماری‌های قلبی مانند اکوکاردیوگرافی، مبتنی بر روش‌های تصویربرداری پیچیده، سنگین و هزینه‌بر و نیازمند تخصص است؛ بنابراین محققین به دنبال روشی ساده، غیر تهاجمی، با قیمت مناسب و قابلیت کاربرد وسیع در تحلیل خودکار صدای قلب هستند.
این پژوهشگر دانشگاه صنعتی امیرکبیر از اجرای تحقیقاتی در این زمینه خبر داد و گفت: این پژوهش با عنوان "طبقه‌ بندی بیماری‌های دریچه‌ای قلب با استفاده از مکان‌یابی منابع صوتی قلبی" در دانشگاه صنعتی امیرکبیر اجرایی شد. در این تحقیق با به‌کارگیری ایده ضبط چند کاناله صدای قلب، اطلاعات مکانی - زمانی دریچه‌های قلب استخراج شده و با بهره‌گیری از این اطلاعات، روشی جدید برای قطعه‌بندی و طبقه‌بندی سوفل‌های قلب پیشنهاد شده است.
سعیدی اجرای این طرح را  جایگزینی برای بخشی از توانائی‌های تشخیصی، که فقط توسط دستگاه اکوکاردیوگرافی و  متخصص قابل انجام است، دانست و اظهار کرد: در مطالعات انجام شده می‌توان با یک بخش سخت‌افزاری ساده ضبط صدا، یک تکنسین و نیز پشتیبانی یک نرم‌افزار نه چندان پیچیده،   عملکرد قلب را مورد ارزیابی قرار داد.
منبع خبر: سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
پارک فناوری پردیس معاونت علمی میزبان نخستین المپیاد بین‌المللی فناوری‌نانو

پارک فناوری پردیس معاونت علمی از امروز به مدت شش روز میزبان اولین المپیاد جهانی فناوری‌نانو است. نمایندگانی از کشورهای ...


news-image
دویست هزار خدمت آزمایشگاهی به متقاضیان ارائه شده است

مدیر شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی در نشست هم اندیشی مدیران عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی از ا ...


news-image
صنعتی که وابسته به اقتضائات بومی نباشد نمی‌تواند سبب توسعه شود

اسلامی با اشاره به لزوم انطباق صنعت بر مقتضیات بومی، گفت: ایجاد شرکت دانش‌بنیان و به سبب آن