موفقیت محققان کشور در تکثیر سلول های بنیادی برای درمان ناباروری مردان | نخبه ها
خدمات مرکز


موفقیت محققان کشور در تکثیر سلول های بنیادی برای درمان ناباروری مردان
news-image


 


 

 به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل؛ سلول درمانی شاخه ای از پزشکی ترمیمی است که در آن از تزریق سلول های فرآوری شده در خارج از بدن برای ترمیم بافت و یا اعضای بیمار استفاده می شود و  مطالعات اخیر نشان می دهد که از سلول درمانی نه تنها در بیماری های خونی بلکه در سایر بیماری هایی که علت اصلی آن ها از دست دادن بخشی از عملکرد بافتی است نیز می توان استفاده کرد.

در سلول درمانی با توجه به نوع بیماری می‌توان از هر دو نوع سلول بدنی و یا سلول بنیادی استفاده نمود، اما در سال‌های اخیر تمایل به استفاده از سلول‌های بنیادی در بیماری‌های همراه با تخریب بافتی افزایش یافته است.

سلول های بنیادی به آن دسته از سلول های بدن اطلاق می شود که هنوز تمایز نیافته و برای کار ویژه ای تجهیز نشده اند و این سلول ها دارای قدرت خود تکثیری بوده و قابلیت تمایز و تبدیل به انواع دیگر سلول های بدن را دارند..

نخستین زمانیکه دانشمندان به وجود سلول های بنیادی گمان برند در اوایل قرن 20 و هنگامی بود که نمو رویان های ابتدایی را مورد بررسی قرار می دادند و نخستین تایید سلول های بنیادی در اوایل دهه 1960 حاصل شد.

سلول های بنیادی بر خلاف سلول های عصبی، سلول های خون و دیگر سلول های بالغ ظاهر مشخصی ندارند، بنابراین پژوهشگران سلول های بنیادی را براساس توانایی هایی که دارند توصیف می کنند نه از روی شکل و اندازه آنها.

منبع خبر: خبرگزاری علم و فناووری

خبر های دیگر
news-image
سیستمی برای سنجش راستی‌آزمایی طراحی شد

پژوهشگران دانشگاه امیر کبیر طرح پژوهشی با عنوان «دروغ‌سنجی با استفاده از تركيب سيگنال‌های مغزی و محيطی» را انجام دادند.


news-image
لباس های راحتی هوشمند برای مبتلایان به فراموشی

یک شرکت ژاپنی لباس های راحتی هوشمندی برای مبتلایان به فراموشی تولید کرده که با


news-image
تسهیل محیط کسب و کار شرکت‌های دانش‌بنیان راهبرد اصلی معاونت علمی

یکی از راهبردهای اصلی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تسهیل محیط کسب و کار برای شرکتهای دانش بنیان نوپا و اکوسیستم ا ...