بکارگیری اندیشۀ نخبگانی راه تحقق شعار حمایت از کالای ایرانی است | نخبه ها
خدمات مرکز


بکارگیری اندیشۀ نخبگانی راه تحقق شعار حمایت از کالای ایرانی است
news-image


فریبا کیانی؛ عضو هیئت‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به لزوم توسعۀ فرهنگ کارآفرینی و اشتغال‌زایی در جامعۀ نخبگانی، گفت: علم تنها زمانی در مقام عمل به ثروت تبدیل می‌شود که اجتماع نخبگانی به عنوان پیشبر و پیشران، به سمت ایجاد شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان حرکت کنند.

وی افزود: این حرکت از سویی زمینه‌ساز تحقق اهداف تعیین‌شده در اقتصاد است و از سوی دیگر سب رونق کارآفرینی خواهد شد.

کیانی با تأکید بر لزوم پرهیز از نگاه صرف مادی به علم، ادامه داد: تبدیل علم به ثروت نباید سبب تنزل جایگاه علم شود. به عبارت دیگر، علم باید سبب ایجاد ثرورت شود نه اینکه در ثروت‌آفرینی از بین برود.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی وجود دو مسئله اقتصاد و بیکاری را مهمترین عوامل در بروز مشکلات کشور عنوان کرد و یادآور شد: این دو موضوع اساسی و علاوه بر آنها فقدان زیرساخت در برخی رشته‌ها و موارد خاص، سبب شده است افراد تحصیلکرده برای حضور در عرصه‌های کارآفرینی و اشتغال‌زایی رغبت کمتری داشته باشند که این مهم خود مولد بروز مشکل جدیدی به نام استخدام فارغ‌التحصیلان است.

وی تصریح کرد: امروزه در کشورهای توسعه‌یافته و پیشرفته، نخبه و یا حتی تحصیلکردۀ دانشگاهی به عنوان یک کارآفرین وارد عرصه‌های اشتغال می‌شود.

کیانی یکی از بزرگترین رسالت‌های نخبگان را ایده‌پردازی دانست و با لزوم پرهیز از پیچیدگی بروکراسی اداری، خاطرنشان کرد: تسهیل بروکراسی اداری، یکی از عواملی است که سبب دلگرمی و تشویق و ترغیب اجتماع نخبگانی برای ورود به چرخۀ کارآفرینی می‌شود. به همین دلیل باید در حد امکان این مسیر برای متقاضیان کوتاه‌تر و راحت‌تر شود.

منبع خبر: بنیاد ملی نخبگان

خبر های دیگر
news-image
پانزدهمین دوره چالش بین‌المللی ببراس در ایران برگزار می‌شود

آخرین مرحله از چالش بین‌المللی ببراس در علوم رایانه و تفکر رایانشی با حمایت ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان معاونت عل ...


news-image
راه ورود کسب‌وکارهای دانش‌بنیان و فناور به حوزه انرژی و محیط‌زیست هموار می‌شود

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت: با هموار شدن ورود کسب و کارهای دانش‌بنیان و فناور به حوزه انرژی و محیط زیست ضمن حل ...


news-image
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری به آفریقای جنوبی رفت

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری به دعوت رسمي وزير علوم و فناوري آفريقاي جنوبي، در راس یک هیات تجاری و فناور، با هدف افزا ...