بکارگیری اندیشۀ نخبگانی راه تحقق شعار حمایت از کالای ایرانی است | نخبه ها
خدمات مرکز


بکارگیری اندیشۀ نخبگانی راه تحقق شعار حمایت از کالای ایرانی است
news-image


فریبا کیانی؛ عضو هیئت‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به لزوم توسعۀ فرهنگ کارآفرینی و اشتغال‌زایی در جامعۀ نخبگانی، گفت: علم تنها زمانی در مقام عمل به ثروت تبدیل می‌شود که اجتماع نخبگانی به عنوان پیشبر و پیشران، به سمت ایجاد شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان حرکت کنند.

وی افزود: این حرکت از سویی زمینه‌ساز تحقق اهداف تعیین‌شده در اقتصاد است و از سوی دیگر سب رونق کارآفرینی خواهد شد.

کیانی با تأکید بر لزوم پرهیز از نگاه صرف مادی به علم، ادامه داد: تبدیل علم به ثروت نباید سبب تنزل جایگاه علم شود. به عبارت دیگر، علم باید سبب ایجاد ثرورت شود نه اینکه در ثروت‌آفرینی از بین برود.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی وجود دو مسئله اقتصاد و بیکاری را مهمترین عوامل در بروز مشکلات کشور عنوان کرد و یادآور شد: این دو موضوع اساسی و علاوه بر آنها فقدان زیرساخت در برخی رشته‌ها و موارد خاص، سبب شده است افراد تحصیلکرده برای حضور در عرصه‌های کارآفرینی و اشتغال‌زایی رغبت کمتری داشته باشند که این مهم خود مولد بروز مشکل جدیدی به نام استخدام فارغ‌التحصیلان است.

وی تصریح کرد: امروزه در کشورهای توسعه‌یافته و پیشرفته، نخبه و یا حتی تحصیلکردۀ دانشگاهی به عنوان یک کارآفرین وارد عرصه‌های اشتغال می‌شود.

کیانی یکی از بزرگترین رسالت‌های نخبگان را ایده‌پردازی دانست و با لزوم پرهیز از پیچیدگی بروکراسی اداری، خاطرنشان کرد: تسهیل بروکراسی اداری، یکی از عواملی است که سبب دلگرمی و تشویق و ترغیب اجتماع نخبگانی برای ورود به چرخۀ کارآفرینی می‌شود. به همین دلیل باید در حد امکان این مسیر برای متقاضیان کوتاه‌تر و راحت‌تر شود.

منبع خبر: بنیاد ملی نخبگان

خبر های دیگر
news-image
در نهمین جشنواره جهادگران علم و فناوری گیلان مطرح شد

رتبه ۴۵ ایران در شاخص جهانی دستیابی به فناوری


news-image
قلب صنعت حفاری کشور برندسازی می شود

مته حفاری دندانه ای قلب صنعت حفاری کشور بوده و نوک پیکان حفاری چاه های نفت و گاز است


news-image
تعمیر و نگهداری تجهیزات موجود آزمایشگاهی حمایت می‌شود

شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی تعمیر و نگهداری از تجهیزات موجود آزمایشگاهی در کشور را حمایت می کند.