اجرای طرح تنفس و ممنوعیت برداشت چوب ادامه می یابد | نخبه ها
خدمات مرکز


اجرای طرح تنفس و ممنوعیت برداشت چوب ادامه می یابد
news-image


به گزارش سیناپرس به نقل از ایرنا، کارشناسان معتقدند با توجه به تغییرات اقلیمی، خشکسالی ها و بحران شدید آب به ویژه در فلات مرکزی ایران نیاز است که پوشش گیاهی جنگل، مرتع و حتی بیابان را بیش از پیش حفظ کنیم زیرا جنگل‌ها در حفظ ذخایر آب، خاک، اکوسیستم و جلوگیری از سیل تاثیرگذارند.

با این رویکرد دولت تدبیر و امید برای حفظ جنگل های شمال کشور، طرح های خروج دام از جنگل، برداشت چوب و طرح تنفس جنگل را پیگیری کرد که با تصویب و اجرای طرح تنفس جنگل های شمال کشور و خروج قطعی بهره برداران برداشت چوب از اواخر سال 1396 این مهم به طور قطعی عملیاتی شد.
در این ارتباط «عباسعلی نوبخت» معاون امور جنگل های سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره انتقاد برخی مبنی بر تاثیر اجرای طرح تنفس جنگل و افزایش قاچاق چوب و کمبود چوب صنایع گفت: پوشش گیاهی جنگل و مرتع دارای دو کارکرد 80 درصد تجاری و 20 درصدی غیرتجاری است بنابراین منتقدان طرح تنفس جنگل را مجموعه از بهره برداران، مجریان طرح های جنگلداری، اعضای هیات علمی دانشگاهها د ررشته مهندسی جنگل و بهره برداری هستند.
وی اظهارداشت: اکنون 2 میلیون و 400 هزار هکتار وسعت جنگل های شمال کشور با احتساب تاج پوشش بیش از 10 درصد است که علاوه بر ذخایر آبی و جلوگیری از فرسایش خاک در تولید اکسیژن نقش بسزایی دارد.

منبع خبر: سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
حمایت شرکت‌های دانش‌بنیان برای حضور در فن‌بازار حوزه انرژی

همزمان با نخستین همایش بین‌المللی دانشگاه سبز زمینه حضور شرکت‌های فناور و


news-image
درمان بیماری‌های اعصاب با کاربری سلول‌های بنیادی

دومین سمپوزیوم یک‌روزه بیماری‌های اعصاب و سلول‌های بنیادی همکاری ستاد


news-image
دریافت اطلاعات بیماری بدون نیاز به جراحی

نانوفناوری در ارتباط با فناوری‌های زیستی می‌تواند فرصت شناخت درون کوچک‌ترین بخش‌های موجودات